Miért szükséges a defibrillátor?
Miért is szükséges a defibrillátor a munkahelyen? Magyarországon a vezető halálozási okok közé tartoznak a szív és érrendszeri betegségek, az elhalálozás 54 százaléka tartozik ebbe a körbe. Az egyik gyakori előfordulási típus a hirtelen szívhalál, szakmai nyelven ezt kamrafibrillációnak hívják. Ebben az esetben a szív szabályos működése kaotikussá válik, a szív ingerképző vagy ingerületvezető rendszere hibásan kezd dolgozni. Ez az állapot életveszélyes, de a z első 3-5 percben elvégzett újraélesztés helyreállítja a keringést. 4 perc után az agy működése visszafordíthatatlanul leáll, utána már tehetetlenek leszünk. A defibrillálás a korai időszakaszban 50-70 százalékos túlélési esélyt ad a betegnek. Minden defibrállás nélkül eltöltött perc 10 százalákkal csökkenti a túlélési esélyeket. Magyarországon minden 30, percben meghal valaki kórházon kívüli szívhalálban.
Kit érinthet a hirtelen szívhalál ?
A mai korban megszokottnak tekinthető stresszes életmód, a dohányzás és a sok esetben egészségtelen táplálkozási szokások, a mozgásszegény életvitel mind keringésmegálláshoz vagy szívelégtelenséghez – hirtelen szívhalálhoz vezethetnek. Az esetek legnagyobb hányadában szívbetegeket érint, de előfordulhat minden előzetes jel nélkül bármikor, bárkinél.
Mi a sikeres újraélesztés feltétele?
Legfontosabb tényező a gyors segítségnyújtás. Fontos, hogy minél hamarabb felismerjük a tüneteket és azonnal megkezdődjön az újraélesztés. Ezzel egyidőben nem szabad megfeledkezni a segítséghívásról sem. Ha van elérhető, laikusok számára is használható, defibrillátor (félautomata vagy automata), akkor az eszközt a leírása szerinti módon be kell üzemelni és használni. A szakemberek kiérkezésekor már át kell adni nekik a terepet. A mentőegység a helyszínen és a kórházban folytathatja a megkezdett újraélesztési munkát.
Teendők pontokban
- Először nézzen körül biztonságban vannak –e. Ha igen , szólítsa és egyidejűleg vállainál fogva rázza meg a sérültet.
- Ha a sérült nem reagál: Kiáltson segítségért! Hívjon segítőt a közelben lévők közül! Ha van orvos a közelben, akkor átveszi a sérültet.
- Óvatosan hajtsa hátra a sérült fejét. Egyik kéz három ujja emeli az állat a másik kéz a homlokon a haj határánál. A fülével az orrhoz hajolva lehet hallani és érzékelni is a légmozgást, úgy, hogy közben a mellkas mozgása látható. Ez a hármas érzékelés. Körülbelül 2 légzésnek kell lennie 10 másodperc alatt. Ha nincs légzés gyöződjön meg arról, hogy a légutak szabadok-e.
- Hívja a mentőket! Ha van a közelben valaki akkor őt kérje meg erre , ha nincs, akkor erre az időre amíg mentőt hív fordítsa a beteget az oldalára.
- Kezdje meg az újraélesztést! Ha rendelkezésre áll defibrillátor, akkor tegye szabaddá a sérült mellkasát. Nyissa ki a készülék fedelét és kövesse a gép utasításait. Helyezze el az elektródákat. Egyiket a jobb kulcscsont alá, a másikat a bal oldali alsó bordákra . Az újraélesztést az elektródák felhelyezése alatt is folytassa. Kövesse a gép utasításait , félautomata készüléknél nyomja meg a sokk gombot.
- Ha nem állt helyre a keringés vagy nem áll rendelkezésre defibrillátor, akkor tegye egyik kezét a kézfejére, ujjaival összefogva. Az alul lévő kezét tegye a sérült mellkasának középvonalára a szegycsontra (férfiaknál a mellbimbók vonalába). A mellkast 4-5 cm mélységig kell lenyomni és felengedni. A felengedéses ütemrésznél a mellkast teljesen fel kell engedni, nem szabad a mellkason támaszkodni. Végezzen el 30 ismétléssel ütemes és megszakítatlan lenyomást közben a mellkas mozgását figyelve. A lenyomás gyorsasága 100-120 lenyomás percenként. Hajtsa hátra a beteg fejét, fogja be az orrát és fújjon a szájába egy lélegzetvételnyi levegőt. Két befúvás között nézze a sérült mellkasának süllyedését és vegyen friss levegőt.
Magyar Resuscitatios Társaság ÚJAÉLESZTÉS AJÁNLÁS
Miért kell a defibrillátor a munkahelyeken?
A készülék használata többszörösre növeli a túlélési esélyeket.
Mely munkahelyeken érdemes defibrillátort beszerezni?
A magyarországi lakosság körében a halálozási statisztikákban vezető helyen szerepel a szív eredetű elhalálozás. Mivel más eszközzel nem helyettesíthető életmentő eszközről van szó, úgy beszerzése minden munkahelyen javasolt. Rendkívüli módon indokolt azokon a munkahelyeken ahol:
- a munkavállalók között nagy arányban találhatók 50 év felettiek
- a munkavállalók létszáma meghaladja az ötven főt
- a munkahely nagy forgalmú helyen (pl. forgalmas közlekedési csomópontban ) helyezkedik el
- a munkahely nagy vendégforgalommal rendelkezik (pl. nagy forgalmú üzlet magas létszámú vásárlóval)
- a munkahelyen fennáll az áramütés veszélye (pl. feszültség alatt végzett munkák)
Mikor kell használni a defibrillátort?
Ha a beteg életfunkciókkal nem rendelkezik, mozdulatlan, eszméletlen, a felélesztésre nem reagál, légzés nem tapasztalható, akkor szükséges használni.
Szükséges-e a defibrillátor használatához valamilyen végzettség?
Nem. A készülékek laikus felhasználók számára készültek.
Mennyire bonyolult a defibrillátor használata?
A készülékek jellemzően laikus felhasználók számára készültek. A készülék a bekapcsolást követően hang-, fény-. vagy szövegutasítással adja meg a teendőket. Hibás cselekvés esetén figyelmeztet. Két fontos dolgot azonban be kell tartani. A gép analizációja során nem szabad a beteget megérinteni, mert a gépet a segítségnyújtó szívhangja megzavarhatja és nem javasol sokkot. A sokkolási folyamat közben félautomata gépnél a sokkgomb megnyomásakor, automata gépnél a gép visszaszámolásakor és a sokk leadásakor a beteget nem szabad megérinteni. Szinte mindenről a gép dönt , vagy segít a döntés meghozatalában. A segítségnyújtó feladata a beteg vizsgálata, a beteg szükség szerinti újraélesztése és a defibrillátor kezelése.
Lehet –e a beteg állapotán rontani a defibrillátor használatával?
Nem. Tulajdonképpen a beteg meghalt. Rajta csak segíteni lehet. A használat túlélési esélyt ad .
Mikor nem szükséges újraélesztést végezni?
Csak abban az esetben nem kell újraélesztést elkezdeni, ha a halál beálltának egyértelmű visszafordíthatatlan jeleit észleljük (pl. hullamerevség). Amikor a sérülés olyan jellegű amely az élettel összeegyeztethetetlen (pl. a fej elvált a testtől).
Milyen szempontokat kell mérlegelni a defibrillátor vásárlása során?
- beszerzési költség
- évenkénti fenntartási költség
- milyen hosszú az akkumulátor és az elektróda élettartama
- mennyibe kerül az akkumulátor és az elektróda cseréje
- mennyi garancia vonatkozik a gépre
- tartozik-e valamilyen egyedi funkció vagy szolgáltatás az eszközhöz
Mi a különbség az automata és félautomata defibrillátor között?
Kezdjük az azonosságokkal. Mindkét típusnál a készülék bekapcsolása és az elektródák felhelyezése után felhasználói beavatkozás nélkül viszi végig a gyárilag beállított protokollt. Mindkét eszköznél ha a sokk leadása után nem jelennek meg életjelek, akkor a kézzel történő újraélesztést meg kell kezdeni. A használat során a különbség a sokk leadásában van. Automata berendezésnél a sokkot saját magától a gép adja le, félautomata berendezésnél a sokk leadásához a gép jelzésére a segítségnyújtónak kell megnyomnia a sokk gombot.
Mennyibe kerül egy defibrillátor?
Típustól függően a beszerzési költségek 400.000 -1.000.000 Ft összeg között mozognak. Azonban ha a beszerzési árat és a szükséges fenntartási költségeket összegezzük és éves szintre lebontjuk akkor az éves költség még a legdrágább berendezés esetén sem éri el a 170.000 Ft-ot. Az általam talált legkisebb éves költség 50.000Ft.
Költségeket összehasonlító táblázat: ITT
Hol helyezzük el a defibrillátort a munkahelyen?
Legfontosabb szempont, hogy jól látható és könnyen elérhető helyen tároljuk. A helyét táblával feltűnő módon jelöljük. A munkavédelmi oktatások alkalmával ismertessük a helyét és a használati módját, hogy azokkal mindenki tisztában legyen. Másik fontos kérdés az időtényező. A segítségnyújtás megkezdésénél minden másodperc számít. A készüléknek a baleset helyétől legfeljebb másfél percnyi távolságban kell lennie. A segítségnyújtónak nemcsak a készülékig kell eljutnia, hanem a készülékkel vissza is kell érnie a beteghez. A maximum másfél perces távolsággal érhetjük el az oda-vissza táv 3 percen belüli időtartamát. Célszerű még figyelembe venni, hogy hol található állandó jelleggel elsősegélynyújtó vagy személyzet. Vannak-e az épületben magas kockázatú részek ahol indokolt az elhelyezés (elektromos helyiségek, üzemi étkezde, iroda ahol koncentráltabban több ember tartózkodik, stb.).
Mikor kell ellenőriztetni a készüléket?
Az orvostechnikai eszközökre évenkénti ellenőrzést ír elő a vonatkozó rendelet. A defibrillátor évenkénti ellenőrzése kötelező. Javasolt az éves vizsgálaton túl a hetente történő vizsgálatok elvégzése is. Fontos, hogy erre valamelyik munkatársat bízzuk meg, nehogy feledésbe merüljön a dolog.
Mit kell ellenőrizni egy defibrillátoron?
hibajelző állapotának ellenőrzése: általában a készülékek öntesztet hajtanak végre naponta vagy hetente. Hiba esetén a készülék figyelmeztet a meghibásodásra.
elektródák, akkumulátorok, elemek állapotának ellenőrzése: Ellenőrizni kell a csomagolás sértetlenségét és a csomagoláson a lejárati dátumot. Szükség esetén cserélni kell.
készülék borításának, csatlakozók épségének vizsgálata: sérült borítás vagy csupasz vezeték esetén fennáll az áramütés veszélye, azonnal szervizhez kell fordulni.
Applikációk használata az elsősegélynyújtásban:
Az ingyenesen letölthető alkalmazások többféle módon is segítséget nyújthatnak. Segítségre szorulóként rosszullétkor vagy vészhelyzetben, hangosan, mások által jól hallhatóan segítséget hív a környezetből. Eszméletvesztésnél vagy hirtelen szívleállásnál laikus kezdők által is használható módon ad utasítást, hogy mit és hogyan kell cselekedni. Hallhatóan, jól követhetően, a szükséges ütemet is megadva irányítja az azonnali szükséges elsősegítségnyújtást.
Javasolt letöltendő applikációk:
Javasolt valamelyik telefonos a Play áruházról ingyen letölthető applikáció telepítése pl.:
- Elsősegély – Mit kell tennem?
- Pánikgomb -újraélesztés
Mi az a BLS?
Az elnevezés a Basic Life Support kifejezés mozaik rövidítéséből ered, jelentése alapszintű újraélesztés.
Mi az a CPR?
A rövidítés a Cardiopulmonary Resuscitation kifejezésből ered , a jelentése szív-tüdő újraélesztés vagy egyszerűbben komplex újraélesztés.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.