Sokszor halljuk, hogy számítógépes munkahely, képernyős munkahely. Ismerős fogalmaknak tűnnek. Viszont nem mindig tiszták mindenki számára pontosan milyen szabályok vonatkoznak erre a munkakörre.
Melyik jogszabály vonatkozik a számítógépes munkahelyekre (képernyős munkahely)?
A számítógépekkel ellátott munkahelyek kialakításának, a képernyős munkavégzés munkavédelmi követelményeit az 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről írja elő. Fontos , hogy nem minden számítógépes munkahely egyben képernyős munkahely is.
Melyik munkakör számít képernyős munkahelynek?
Legelőször is a szervezett munkavégzés keretében foglalkoztatott munkavállalók tartoznak ide. Szervezett munkavégzés meghatározásáról már korábban esett szó. Emlékeztető HR portál-Munkavédelmi szótár
Ezen túl szükséges, hogy a munkavállaló a napi munkaidejéből legalább 4 órát képernyő előtt töltsön. Itt fontos megjegyezni, hogy a 4 óra az eszköz használatára vonatkozik. A képernyős eszköz is meghatározott a pontosítás miatt.
A rendelet a klasszikus számítógép és hozzá tartozó eszközök együttesére vonatkozik. Egyben vizsgálja az egész munkakörnyezetet. Van képernyő, van adatbeviteli eszköz például egér, tartozik hozzá szék, asztal vagy valamilyen munkafelület esetleg telefon, irattartó stb.
Ha a munkahelyen van számítógép, de a munkavállaló a használata során nem éri el a napi négy órát, a munkakör nem számít képernyősnek.
Milyen eszközök használata nem számít képernyős munkahelynek?
Nem tartoznak a rendelet által szabályozott körbe:
- számológépek
- pénztárgépek
- járművek, gépek vezetőfülkéi, kezelőfülkéi
- szállítóeszközök számítógépes rendszerei
- közhasználatú számítógépes rendszerek
- hordozható rendszerek
Milyen egészségkárosító hatások fordulnak elő a képernyős munkahelyen?
- látásromlást előidéző tényezők,
- pszichés (mentális) megterhelés,
- fizikai állapotromlást előidéző tényezők.
A későbbiekben mindhárom tényezőre találhatsz tippet, arra, hogyan tudod elkerülni, kivédeni ezen tényezőket.
Milyen munkaszervezési intézkedést kell a munkáltatónak betartani a munkavégzéssel kapcsolatosan képernyős munkahely esetén?
A folyamatos képernyő előtti munkavégzést óránként 10 perces szünetekkel kell megszakítani. A napi összes képernyőhasználat nem haladhatja meg a napi 6 órát. A szünetek nem jelentik azt, hogy akkor munkavégzés nem folyik. Más tevékenység végezhető közben, csak a képernyőhasználatot kell megszakítani. Fénymásolni, iratot rendezni, egyéb dolgot végezni természetesen lehet.
A dolgozóknak tartott munkavédelmi oktatáson erre külön fel kell hívni a figyelmet.
Ott ahol valamilyen vészhelyzeti vagy technológiai ok miatt nem lehet szünetet tartani, ott is lehetőleg ha más időközönként, de szünetet kell beiktatni. A teljes képernyőhasználat ez esetben sem haladhatja meg a napi 6 órát.
Milyen panaszokat jeleznek leggyakrabban a számítógépet használók?
látással kapcsolatos megterhelések, panaszok:
A különböző irányban és távolságra elhelyezett tárgyak (monitor, billentyűzet, egér, iratok, asztallap stb.) miatt a munkavégzés alatt a szemnek sokszor és gyorsan kell reagálnia. A folyamatos alkalmazkodás fárasztja a szemet. Ez huzamosabb idő után megerőltető is lehet.
A kialakuló panaszok: vibrálás, homályos látás, fejfájás, vörös fájó szem, lassuló szemfókuszálás
pszichés panaszok: fáradékonyság, kimerültség, stressz
fizikai panaszok: főleg vázrendszeri vagy izomzattal kapcsolatos panaszok
kéz, kar, hát, nyak gerinc vagy egyéb ülőmunka miatt kialakuló panaszok
Egészségmegőrzési tipp – képernyős munkahely – szemtorna :
A képernyős munkavégzés során rendszeresen tartson szünetet, a szünetben ne feledkezzen meg szeme tornáztatásáról!
- Takarja el a szemeit a tenyerével. Csendesen, nyugodtan lélegezzen, és maradjon ebben a tartásban fél percig.
- Ezután nyissa ki a szemeit és válasszon ki a környezetében öt különböző távolságban található pontot: a legközelebbi legyen az orra hegye, a legtávolabbi akár a legtávolabbi fal egyik sarka, vagy az ablakból látható távoli tárgy is lehet. Egymás után irányítsa a szemeit ezekre a pontokra és fókuszáljon rájuk sorban. Mindegyiken tartsa ott a tekintetét pár másodpercig, amíg teljesen élessé nem válik a kép.
- Nyújtsa ki maga elé a két kezét, egymástól kicsit eltávolítva oldalra. Nyújtsa ki a hüvelykujját, és a feje mozdítása nélkül vigye a tekintetét előbb az egyik, majd a másik ujjára. Fókuszáljon rá addig, amíg a kép éles nem lesz. Ismételje el ezt 10-15 alkalommal.
- Ha végzett, masszírozza meg a szemeit és a szemek körüli területeket. Tenyérrel gyengéden dörzsölje át a szemgödröket, az ujja hegyével masszírozza meg szemöldökökét és az orrnyergét, majd újra a tenyerével az arccsontját és végül a halántékot. Ha lehet, ezt egy csendes, nyugodt helyen végezze, laza testtartásban. Legjobb, ha a fejét közben hátra hajtja, mert ez a munka közben előrenyújtott nyakizmainak is jót tesz.
Egészségmegőrzési tipp – képernyős munkahely – stresszcsökkentés
Ossza be okosan az idejét, tervezze meg az aznapi feladatokat! A könnyen kialakítható, mindennapi szokások segítenek a stressz csökkentésében azáltal, hogy kiszámíthatóbbá teszik a napját. A napi ütemtervnek azonban nem szabad túlzottan merevnek lennie! Csak a pontosan belátható időtartamra szabad előre tervezni, a túl hosszú időtáv merevvé és rugalmatlanná teheti és felesleges terheket helyezhet Önre. Ne sajnálja az időt, beszélgessen munkatársaival! Ön nem gép, hanem ember, a magán beszélgetés csökkentheti a munkafeladat által okozott stresszt, rövid időre kikapcsolja Önt.
Szánjon időt arra, hogy örüljön az apró és nagyobb sikereknek! Élvezze a pillanatot!
További stresszcsökkentési tanácsok: Éva magazin
Mi az az RSI?
A Repetitive Strain Injury (RSI), azaz ismétlődő terhelések olyan gyűjtő kifejezés, mely azokra a kéz-, kar-, csukló panaszokra, munkahelyi megbetegedésekre utal, melyek gyors, rövid, naponta több ezerszer ismétlődő mozgások következtében alakulnak ki. A hatást felerősíti a hibás testtartás (pl. helytelen ülés) és a stressz. Ezek a problémák nem csupán a számítógépes munkáknál fordulnak elő, hanem pl. a szalag mellett dolgozó pénztárosoknál vagy árufeltöltőknél is.
Mik az RSI tünetei?
Az RSI-nek számos tünete van: korlátozott mozgásképesség, izom- fájdalom, ízületi fájdalom, zsibbadás, hideg kéz.
Hogyan előzhető meg az RSI?
Helyes munkahelyzet (pl. a csukló és a kar megfelelő alátámasztása), rendszeres szünetek, nyújtó gyakorlatok segítenek megakadályozni az RSI kialakulását. A betegség kezelése gyógyszerekkel történik, hasonló tevékenységek gyakorlása esetén azonban a tünetek sajnos kiújulhatnak.
Egészségmegőrzési tipp – képernyős munkahely – mozgás, mozgás és mozgás
Egészsége megőrzéséhez álljon fel legalább 30 percenként, és végezzen néhány perc testmozgást: gyors sétát vagy néhány tornagyakorlatot.
Egészségmegőrzési tipp – tizenkét képernyős gyakorlat
Mielőtt megkezdi a gyakorlatokat, ügyeljen az alábbiakra:
- minden gyakorlatot 10-15 másodpercig végezzen,
- gyakorlat közben fontos, hogy lassan és mélyeket lélegezzen,
- a gyakorlatok után álljon fel és végezzen lazító mozgásokat.
- A karjait emelje magasra a feje fölé! Zárja össze kezeit, a tenyerek felfelé nézzenek és erősen nyomja felfelé összezárt kezeit!
- A kezei a feje mögött lazán érjenek egymáshoz! Hajoljon hátra a széken, és könyökét nyomja hátra!
- Kezei a fej mögött lazán érjenek egymáshoz! Törzsét döntse jobbra, majd balra!
- Egyik kezével a másik oldalon fogja meg a vállát, és húzza erősen közép felé! Fejét ez alatt fordítsa az elhúzott váll irányába! Ugyanezt váltogassa a másik vállával is!
- Mindkét kezét nyújtsa előre, és keresztezze. A csuklókat egymáshoz közel nyomja, a hüvelykujjak lefelé nézzenek. Csuklóit jobbra és balra maximálisan hajtsa be és nyújtsa ki! Ezáltal az alkari izom¬pályák megfeszülnek és ellazulnak.
- Kezeit mellmagasságban erőteljesen nyomja egymásnak.
- A lábait előre nyújtva keresztezze, és erősen nyomja egymáshoz. Lábcsere után a gyakorlatot ismételje meg.
- Tenyereivel nyomja a homlokát, fejével erősen nyomja a tenyereit!
- Tenyereit nyomja a koponyája hátsó feléhez, és fejével erősen viszonozza a nyomást!
- Jobb kezét nyomja a jobb halántékához, a fejével ellensúlyozza a nyomást.
- Bal kezét nyomja a bal halántékához, és a fejével ellensúlyozza a nyomást.
- Ülő testhelyzetben nyújtott karokkal maximálisan hajoljon előre, miközben talpait, amennyire csak bírja, nyomja a padlóra. Ezután álljon fel, és lazítson!
A YouTube-on is számos kiváló, akár ülve is végezhető irodai torna gyakorlatsort talál, pl. Kovács Bernadett irodatornáját: Kovács Bernadett – Irodatorna – váll és nyak átmozgatás
irodalom: Spiegel István Képernyős munkahelyek biztonsága
Laczik Rudolf mondta
Remek! Használható tanácsok.