A régi elektromos hálózatok , a régi elavult elektromos gépek sok tüzet okoztak már. Nem szabad elfelejtenünk, ahol elektromos energiát használnak, ott a villamos tűz keletkezésének kockázata is fennáll. Figyeljünk oda környezetünkre, hogy megelőzzük a bajt. Korábbi elektromos tüzekkel kapcsolatos bejegyzésem folytatásaként a mostani részben gyakorlati tanácsok szerepelnek a megelőzésre.
Egyik talán legfontosabb teendő a gondos karbantartás.
Mi írja elő az elektromos berendezések vizsgálatát?
A villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatát az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet ( OTSZ) szabályozza.
Mi az az időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat?
Az időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata lakóépületek , közösségi, ipari, mezőgazdasági és raktárlétesítmények villamos berendezéseire terjed ki.
(Lakóépületeknél 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni áramkörökre nem vonatkozik)
Milyen sűrűn kell elvégezni a vizsgálatot?
Legalább 6 évenként kell a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégeztetni. Az OTSZ a fázisonként 32 A-nál nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni elektromos hálózatokra nem teszi kötelezővé a villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatát. Az elektromos tüzek elkerülése érdekében itt is javasolt a vizsgálat elvégeztetése, de legalább az elektromos berendezések villanyszerelővel történő vizsgáltatása.
Ki végezheti el a tűzvédelmi felülvizsgálatot?
A személyi feltételeket a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságoknál, az önkéntes tűzoltó egyesületeknél, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről szóló 9/2015. (III. 25.) BM rendelet határozza meg.
Csak olyan személy végezheti, aki az Országos Képzési Jegyzék szerinti erősáramú berendezések felülvizsgálója vagy erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálója szakképesítéssel rendelkezik.
Gyakorlati tanácsok az elektromos tüzek megakadályozására:
Szakszerű létesítés
A létesítés legelső lépése a tervezés. 32A felett jogszabályi előírás a villamos terveztetővel történő terveztetés.
A kivitelezés során csak a szakszerű kivitelezés az elfogadható. A szerelési munkákat végzőnek rendelkeznie kell megfelelő képesítéssel, szakismerettel és jogosultsággal.
A kivitelezés csak megfelelő műszaki jellemzőkkel és engedélyekkel rendelkező termékekkel történhet. A termékek beszerzése villamos szakkereskedésből történjen, hogy csak olyan termék kerüljön felhasználásra, mely teljesíti a jogszabályi és szabvány előírásokat.
Tilos különböző anyagú vezetőket egymáshoz csatlakoztatni, kötéseket kialakítani (réz és alumínium)!
Rendeltetésszerű használat:
Elektromos hálózat:
- Rendszeresen ellenőrizzük az elektromos hálózatot és az elektromos berendezéseket. (a szakemberrel történő felülvizsgálat leírása korábban szerepelt, de ezen túl saját magunk is végezzünk ellenőrzéseket) Használat előtt szemrevételezéssel ellenőrizzük az elektromos berendezéseinket, a csatlakozókat és a vezetékeket, nézzük meg, hogy nincsenek-e eltörve, megrepedve. Nincs rajta szemmel látható sérülés. Sérült, elszineződött, megégett,megpörkölődött villamos készüléket tilos használni!
- A rendesen működő kapcsoló és csatlakozó nem melegszik. Ha melegedést érzékelünk azonnal cseréltessük ki.
- Az elektromos készülékeket túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa szag esetén azonnal válasszuk le a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból! Ha az elektromos berendezés füstöl, szikrázik vagy lángol, akkor mindig előbb a villanyóránál (kismegszakítónál ) áramtalanítsunk, ne próbáljuk meg a berendezést közvetlenül lekapcsolni.
- A tapasztalt elektromos hálózati hibákat, záros határidőn belül, mindig szakemberrel javíttassuk meg!
- A kismegszakítókat, biztosítókat csak szakemberrel cseréltessünk, javíttassunk!
- Tilos kismegszakítókat, biztosítékokat kiiktatni!
Villamos berendezések, eszközök használata:
- A szakszerűen beépített eszközöket rendeltetésüknek megfelelően, a használati leírás szerinti módon kell használni.
- Kizárólag szabványos elektromos készülékeket használjunk. Csak szaküzletekben vásárolt készülékeket használjunk! (unión belül csak CE jelöléssel ellátott termékek)
- Ha lehet földelt eszközöket használjunk!
- Rázó, bizsergő érzés esetén azonnal keressünk szakembert. nem csak elektromos berendezésnél lehet ilyen, lehet fém tárgy vagy vizes felület.
- A lámpákban csak a foglalatnak megfelelő izzót használjunk!
- Tönkrement fényforrás esetén a foglalat ne maradjon üresen, ha nincs új izzónk, a cseréig hagyjuk a régi a helyén. A foglalalt szabad érintkezőinek érintése életveszélyes!
- Az üvegbúrát vesztett fényforrás izzószálának érintése életveszélyes!
- Az elektromos fűtőkészüléket soha ne takarjuk le, ne tegyük közel bútorainkhoz, éghető anyagból készült tárgyakhoz!
- Csatlakozó dugó kihúzásakor a csatlakozó aljzatot is meg kell fogni, hogy a falbeli rögzítést ne mozdítsuk ki.
Villámvédelem:
- Vihar esetén az elektromos berendezéseket húzzuk ki a konnektorból.
- Gondoskodjunk az épület villámvédelemről (ha lehetséges).
Hosszabbítók, kábelek:
- Ne használjunk hosszabbítót, kábeldobot feltekerve. A feltekert kábel terhelve túlmelegszik, megolvad, tüzet, égési sérülést okoz.
- Tilos hosszabbítót toldani, sérült vágott részt összekötözni, toldani!
- A sérült szigetelés szigetelőszalaggal burkolása veszélyes.
- Védőérintkező nélküli aljzatba, védőérintkező nélküli „T” elosztóba, védőérintkező nélküli dugaszolható elosztóba nem szabad védőérintkezős hosszabbítót beleerőltetni.
Munkavégzés elektromos eszközzel:
- Elektromos eszközök vizes környezetben történő használata esetén kellő körültekintéssel járjunk el.
- Elektromos berendezés tüzét áramtalanítás előtt soha ne próbáljunk meg vízzel eloltani.
- Leszakadt, földre esett vagy lógó vezetéket, a szerelődobozból , falból kiálló villamos vezetéket ne érintsük meg. értesítsük a szakembereket.
- A falakban futó vezetékekre vigyázni kell , ha a falaknál fúrás vagy egyéb munkálatok végzünk, fokozottan kell figyelni a véletlen áramütésre.
- Vizes környezetben csak olyan villamos készülék használható, amelyik kettős vagy megerősített szigeteléssel rendelkezik.
- Hidegpadlós, burkolat nélküli vagy nyirkos helyiségben lehetőleg szigetelő talpú (gumi, műanyag) cipőben használjunk villamos készüléket, mert a nélkül a villamos üzemű eszköz kisebb szigeteléssérülés is áramütést okozhat.
- Földmunkák során vigyázzunk a földbe fektetett kábelekre. Figyeljük a villamos kábelre utaló jeleket, kábelszalag, kábeltégla. Ha jelzést találunk a munkát szakítsuk meg, értesítsük az áramszolgáltatót.
Elosztók, hosszabbítók:
- T csatlakozók (T dugók) nem dughatók egymásba, mert nincsenek többszörös terhelésre méretezve sem mechanikai sem villamos szempontból.
- Ne terheljük túl a hosszabbítókat, elosztókat, több elektromos hosszabbító kábelt ne csatlakoztasson egymásba!
Több hosszabbító vagy elosztó összekapcsolása:
A több hosszabbító és elosztó csatlakoztatásával (T csatlakozó) egyszerre több nagy teljesítményű elektromos fogyasztó is egy elosztóra terhelődik. A villamos teljesítmények összeadódnak és azok csak egy dugaszoló aljzatra terhelődnek. Ha nem figyelünk a több elektromos eszköz egyszerre történő használatával önmagában az elosztó terhelhetőségét is túlléphetjük.
- Ne helyezzünk az elektromos kábelre nehéz tárgyakat.
Elektromos kábelre helyezett nehéz tárgy:
A kifektetett kábelre helyezett nehéz tárgy (pl. szék, asztal) kis szakaszon nyomja a vezetéket. A vezetéknél az állandó nagy nyomás hatására a kábelszigetelés eldeformálódik. S szigetelés vastagsága és szigetelő hatása csökken. A nyomás hatására a vezető keresztmetszete is lecsökkenhet.
Hogyan szűrjem ki melyik elektromos készülék hibásodott meg?
Meg kell nézni, hogy a kismegszakító vagy az áram-védőkapcsoló (ÁVK) kapcsolt-e le.
Ha a kismegszakító kapcsolt ki:
- Az összes azon az áramkörön lévő elektromos fogyasztót kapcsoljunk ki.
- Kapcsoljuk vissza a kismegszakítót.
- Egyesével kapcsoljuk vissza a fogyasztókat. A hibás fogyasztó bekapcsolásakor a kismegszakító lekapcsol.
- Ha az összeset visszakapcsoltuk és a kismegszakító nem kapcsolt le, akkor valószínűleg túl sok fogyasztót használtunk egyszerre. A hálózatot túlterheltük. csak kevesebb fogyasztót használjunk egyidejűleg.
Ha az ÁVK kapcsolt le:
- Az összes elektromos készüléket kapcsoljuk ki vagy húzzuk ki.
- Kapcsoljuk vissza az ÁVK kapcsolót.
- Ha az összes fogyasztó kikapcsolt állapotában az ÁVK lekapcsol, hívjunk szakembert.
- Ha az ÁVK bekapcsolva marad, akkor az összes készüléket egyesével kapcsoljuk be és ki, illetve dugjunk be és húzzunk ki. Amelyiknél az ÁVK lekapcsol, az a hibás készülék.
- A hibás készülék kiiktatásával az ÁVK bekapcsolható.
Mik a leggyakoribb hiba okok?
- izzó volframszála eléget
- a vezeték megsérült
- helytelen vezetékkötés (túlmelegedés, égés, zárlat)
- valamilyen nagyteljesítményű fogyasztó bekapcsolt (túlterhelés)
- több nagyteljesítményű fogyasztó üzemel egyszerre (túlterhelés)
Munkavédelmi feladatok:
Milyen dokumentumokról kell gondoskodni:
- használati utasítás
- karbantartási útmutató
- gépkönyv
- gyártmányismertető
Munkavédelmi oktatás keretin belül ki kell térni arra, hogy csak azon műveletek és olyan módon végezhetők el, ahogy azt a dokumentáció előírja és megengedi.
Felhasznált források:
Katasztrófavédelem kiadványa A villamos energia által okozott tűzesetek megelőzése
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.