Mi az a Legionella?
Legelőször 1977. január 18.-án leírt baktérium. Nevét onnan kapta, hogy egy Amerikai Légiós veterán találkozó alkalmával észlelték először.
Mennyire veszélyes a Legionella fertőzés?
A háborús veteránoknál észlelt járvány alkalmával 221-en betegedtek meg. A fertőzöttek közül 34-én meghaltak. A betegség magas 10-30%-os halálozási aránnyal bír.
Mivel kezelhető a Legionella fertőzés ?
Bakteriális megbetegedésről lévén szó megfelelő antibiotikum használatával eredményesen kezelhető. Súlyos esetekben a beteg immunológiai állapota és a kezelés megkezdése befolyásolja a gyógyulási időt. Megfelelő kezelés esetén 2-3 hét a várható gyógyulási idő.
Milyen sűrűn fordul elő?
Sokféle természetes közegben előfordul, például talajban és vízi rendszerekben.
Hogyan terjed a fertőzés?
A baktérium nem terjed emberről emberre. Kizárólag Legionellával fertőzött aeroszol útján terjed. Háromféle fertőződési mód lehetséges inhaláció, aspiráció és nagy ritkán közvetlen kontaktussal. Az aeroszol az időjárási körülmények függvényében a forrási helytől meglepően nagy távolságban is fertőző lehet . Regisztráltak már 6 km távolságú fertőzéseses esetet is.
Bárki megfertőződhet, de a baktériumfertőzésnek kitett emberek nagytöbbsége nem mutat tüneteket, nem betegszik meg.
Hogyan előzhető meg a Legionella fertőzés?
Mivel belégzés útján történik a fertőzés ezért nem tudjuk megelőzni. A védekezés csak a megfelelő karbantartások elvégzésével és az előírások betartásával lehetséges.
Oltással megelőzhető a Legionella megbetegedés?
A Legionella baktérium ellen nincs kifejlesztett védőoltás.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
Legveszélyeztetettebb csoportok közé tartozik elsősorban az immunhiányos vagy legyengült immunrendszerű emberek. Ilyen lehet pl. immunhiányos betegség, műtéten átesett betegek, újszülöttek, idősek. Statisztikai tény, hogy a dohányzás és az alkoholizmus növeli a legionellosis kockázatát.
Mik a Legionella megbetegedés tünetei?
Lappangási idő 2-10 nap, a jellemző időszak 2-6 nap.
Az enyhébb lefolyású megbetegedés spontán gyógyuló influenzaszerű tüneteket produkáló megbetegedés.
Legionellosis súlyosabb esetének kezdeti tünetei:
- rossz közérzet
- fejfájás
- izomfájdalom
- izületi fájdalom
- gyengeség
- hőemelkedés
- Az influenzaszerű tünetet követő ( 1-2 nap múlva) tünetek:
- magas láz
- száraz köhögés
- hidegrázás
A 2.-3. naptól tüdőgyulladásos tünetek jelennek meg.
Tünetként megjelenhet még:
- hasmenés
- hányás
- zavartság
Milyen helyeken fordulhat elő?
Úszómedencék vizében, jakuzzik vizében, zuhanyzókban, vízvezeték rendszerekben,ital automatákban, jégkészítő gépekben, termálvizeken, meleg vizű forrásoknál, talajvizekben.
Hogyan lehet a Legionella baktériumot megfékezni?
Kétféle módszer alkalmazása terjedt el.
- hőszabályozás
- vegyszeres kezelés
A hőszabályozás a magas megvalósítási költségek miatt kevésbé elterjedt. A javasolt hőmérsékleti tartomány a 25 °C alatti vagy 51 °C feletti tartomány elérésével lehetséges. Ezen tartományok a Legionella baktérium élettulajdonságai miatt használhatók. A Legionella bartériumok 90%-a elpusztul 50 °C felett (1,5-2 óra alatt). 60 °C felett a pusztulási arány szintén 90%, de az állomány pusztulásához 2 perc elegendő.
20 °C alatt a baktérium életben marad, de alvó állapotba kerül (fagypont alatt is). 25 °C és 42 °C között ideális a hőmérséklet szaporodásukhoz.
Milyen nehézségei vannak a hőszabályozásos védekezésnek?
A leírt hőmérsékleti értékeket a teljes rendszerben tartani kell, ezért a nagy energiaigény magas üzemeltetési költséggel jár . A már meglévő rendszerek átalakítási költsége szintén jelentős.
Miért telepszik meg a civilizációs környezetben?
A baktérium a 20-50 °C közötti vízhőmérsékleten ideális életkörülményeket talál. A mesterséges vízrendszerekben megtalálható a szaporodásukhoz szükséges tápanyag organizmusok (más baktériumok, amőbák, algák), víz alkotórészei, kiülepedő anyagok. A biofilm a leülepedő üledékkel, vízkővel, rozsdával elősegíti a baktériumok megtapadását és növeli ellenállók épességüket. Összefoglalásul a Legionella baktérium életéhez és szaporodásához ideális körülményeket talál.
Milyen módszerrel fékezhető meg a Legionella ?
A Legionella terjedésének megakadályozása hőszabályozással és vegyszerekkel történhet.
Nedves hővel történő sterilizálás vegyszermentes megoldás. A folyamat 70°C-os felfűtésből és öblítésből áll.
Vegyszeres kezelésre a klóros kezelés nyújt hatékony megoldást.
Használt vegyszerek:
- hipoklorit
- klórgáz
- klór-dioxid
- hidrogén-peroxid ezüsttel alkalmazva
Melyik rendelet foglalkozik a Legionella fertőzéssel?
A 49/2015 EMMI rendeletet a Legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre vonatkozó közegészségügyi előírásokról szóló rendelet.
Kire vonatkozik a rendelet?
A Legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre, azok üzemeltetőire, illetve tulajdonosaira. Az üzemeltetőnek vagy tulajdonosnak kell mérlegelnie, hogy van-e a területén meleg vizes aeroszol képződéssel járó tevékenység. A rendeletben nevesítve szerepelnek fokozott fertőzési kockázattal bíró létesítmények.
Melyek a fokozott fertőzési kockázatot jelentő létesítmények?
- kereskedelmi szálláshelyek
- egészségügyi intézmények
- szociális intézmények
- melegvizes közfürdők (pezsgőmedence, élménymedence, hidroterápiás medence)
- nedves hűtőtornyok
- speciális építményekben lévő olyan közeg mely 20-45°C közötti hőmérsékletű vizet tartalmaz és aeroszol képződhet (pl. permetező, párásító, nagynyomású vizes tisztító, szökőkút stb.)
Ki felel a rendeletben leírtak betartásáért?
A fertőzési kockázatot jelentő létesítményekre, illetve a fokozott f ertőzési kockázatot jelentő létesítményekre vonatkozó előírások betartásáért a létesítmény üzemeltetője, ennek hiányában tulajdonosa felel.
Kell-e Legionellára kockázatértékelést készítenem?
Kockázatértékelést a Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítmények, illetve a fokozott Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítmények esetén kell elvégezni. A felsorolt létesítmények és berendezések esetén mindenképpen kell. Ezektől eltérő esetekben az üzemeltetőnek vagy tulajdonosnak kell felismernie szükségszerűségét.
Mi az általános ismérve a Legionella kockázatú helyeknek?
Valamennyi mesterséges vízrendszer , ahol az alábbi három feltétel egyszerre teljesül:
- a rendszerben 20-50 °C hőmérsékletű víz van
- a rendszerben pangó víztér kialakulása lehetséges (nincs minden pontján áramlás, az áramlás nem állandó jellegű)
- a rendszerben finom eloszlású vízpermet ,aeroszol képződik
Ha kell kockázatértékelés ki felel a kockázatkezelés megvalósulásáért ?
Jogilag a létesítmény üzemeltetője vagy tulajdonosa felel. A létesítményen belül minden kockázatot jelentő közegre ki kell jelölni egy személyt, aki a Legionella kockázat megfelelő értékeléséért és kezeléséért felel. Egy személy lehet több rendszer felelőse is. A megbízott személy lehet külső szakember is.
Kell-e szerepelnie munkavédelmi oktatásban a Legionella kockázatának?
Igen, a megbízott felelős személynek gondoskodnia kell, hogy a műszaki és takarító személyzet legyen tisztában a helyes üzemeltetési gyakorlattal és a Legionella kockázat kezelésével. A dokumentált oktatás keretein belül ki kell térni a legináris betegség megelőzésére szolgáló módszerekre.
Milyen fontos teendő van még az üzemeltetéssel kapcsolatosan?
Részletes működési és karbantartási terv kialakítása célszerű.
Ki intézkedik az ellenőrzésről?
A Legionella-expozíció szempontjából kockázatot jelentő közegeket, a Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítményeket, illetve a fokozott Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítményeket a népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal ellenőrzi és szükség szerint intézkedik.
Milyen gyakorlati intézkedést kell végrehajtani?
Megtelepedhet-e Legionella baktérium a split klímában?
alapfogalmak:
legionellosis: a Legionella által okozott megbetegedések összefoglaló neve;
Legionella: vizes környezetekben és talajban gyakran előforduló baktériumnemzetség, amely az épített vízrendszerekben emberi egészségkockázatot jelentő mértékben elszaporodhat;
Legionella-expozíció szempontjából kockázatot jelentő közeg: azon 20–50 °C közötti hőmérsékletű víz és az azt tartalmazó berendezések vagy rendszerek, amelyek használata, működése, bemutatása vagy karbantartása során aeroszol képződés lehetséges;
aeroszol: a gáznemű közegben nem ülepedő, szabad szemmel nem látható, folyadék vagy szilárd részecskéket (10–500 nanométer) finom eloszlásban tartalmazó diszperz rendszer;
inhaláció: belégzés
aspiráció: valamilyen idegen anyag beszívása a légutakba, tüdőbe
Országos Közegészségügyi Központ módszertani levele: ITT (https://www.antsz.hu/
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.