A mai felgyorsult világban előszeretettel használjuk a legmodernebb eszközöket. A barkácsboltok polcain elérhető kézi elektromos eszközök használata szinte kihagyhatatlan, legyen szó akár kerítésépítésről, lakásfelújításról vagy bármilyen anyagformálást igénylő tevékenységről. A barkácsgépek használta nagymértékben leegyszerűsítik a munkálatok kivitelezését. Ezen eszközökkel rengeteg fáradtságot és időt spórolhatunk meg. Még a lehetetlennek tűnő feladatok végrehajtására is alkalmasak, egyesek szerint nevezhetjük őket segítő jóbarátainknak is.
Milyen veszélyeket rejt a barkácsgépek használata ?
Nem szabad elfelejtkeznünk róla, hogy ezek a kisgépek gyakran többezres (akár tízezres) fordulatszámot is elérhetnek percenként a működésük során. A magas fordulatszám viszont azt jelenti, hogy a balesetek a másodperc tizedrésze alatt is bekövetkezhetnek. Másik láthatatlan veszélyforrás lehet még az elektromos gépek használata esetén a villamos áramütés veszélye. Az elektromos áram könnyen szállítható, energiája könnyen átalakítható de az emberi szervezebe jutva (áramütés) nagy pusztításra képes.
Mennyi balesetet okoz a barácsgépek használata ?
Kedves olvasó, ha azt gondolnád, hogy az otthoni barkácsolás során miért kellene erre figyelnem hiszen ez nem munkahely, itt nincsenek szabályok, akkor tévedsz. Pontos számok nincsenek az otthoni balesetek számáról, megbecsülni is nehéz a számunkat, hiszen a kisebb sérülésekkel nem megyünk orvoshoz. Az viszont bátran kijelenthető, hogy a szám magas. A baleseti ügyeletre kerülő esetek között pedig szép számmal fordulnak elő igen csúnya és súlyos sérülések. Korábban egy cikkben orvosok is beszéltek flexbalesetről. Hogyan daraboljuk fel a kezünket szakszerűtlenül? ITT
Azért, hogy a baleseteket elkerüljük, nézzünk néhány géptípusra vonatkozó üzemeltetési és biztonságtechnikaiszempontot.
Mire kell figyelnem a barkácsgépek használata során?
Általános, barkácsgépek használata során betartandó előírások:
A lelógó ruházat könnyen beakadhat, a gép felcsavarhatja. Használjunk kényelmes, testhez simuló munkaruhát.
Az óra, karlánc hordása felesleges plusz veszélyforrás, lehetőleg mellőzzük.
A hosszú hajat kössük össze vagy használjunk sapkát.
A munkálatok során figyelni kell az elektromos vezeték elhelyezkedésére ( a gép saját vezetéke és az elektromos hosszabbító vezeték esetén is).
Használjuk a gépek leírásában meghatározott védőeszközöket.
A legtöbb gép mindkét kéz alkalmazására szolgáló megfogó pontokkal, markolat és fogantyú is rendelkezik. A stabil tartás miatt kétkézzel fogva végezzük a munkát.
Csak olyan anyagok megmunkálására használjuk, ami szerepel a gép leírásában.
Cserélhető penge, korong, tárcsa esetén a megfelelő típusokat használjuk.
Az éles vágóélekkel rendelkező pengék, korongok cseréjénél a kézsérülés elkerülésére használjunk kesztyűt.
A csere és a gépek állítása idejére a gépet áramtalanítsuk a vétlen indítás elkerülésére. Húzzuk ki a csatlakozó dugót vagy vegyük ki az akkumulátort.
Munkánk végzése során mindig megfontoltan és figyelemmel dolgozzunk.
A megmunkálandó anyag megfelelően legyen befogva vagy rögzítve. Ha munkánk közben megbillen, a gép megcsúszik és belevághatunk a kezünkbe. Nagyobb darabok leesése sérülést okozhat.
A munkavégzésünk környezetében ne hagyjunk felesleges szerszámokat, alkatrészeket, ezek csak akadályozzák a biztonságos munkavégzést.
Mielőtt megkezdjük a munkát, ellenőrizzük, hogy a barkácsgép sértetlen, a burkolat az alkatrészek és a vezetékek sértetlenek.
A gépek védőeszközeit használni szükséges, azok leszerelése komoly balesetet okozhat.
A munkavégzés során az ujjak, kézfej ne legyenek a vágás közelében, a vágás vonalában.
A keményfapor pl. bükkfa- és tölgyfapor az egészségre különösen ártalmas, ezért ilyen anyagok megmunkálásakor csak por-elszívással dolgozzunk.
Elektromos kéziszerszámmal szabadban csak kültéri hosszabbító használatával dolgozzunk
Ha nem lehet elkerülni az elektromos kéziszerszám nedves környezetben való használatát, alkalmazzunk hibaáram-védőkapcsolót (FI relét). A hibaáram-védőkapcsoló alkalmazása csökkenti az áramütés kockázatát.
Tartsuk távol az elektromos kéziszerszámot az esőtől és a nedvességtől. Ha víz jut be egy elektromos kéziszerszámba, az megnöveli az áramütés veszélyét.
Mire kell figyelnünk akkumulátoros barkácsgép használatánál?
Az akkumulátoros gépek egyre nagyobb arányban terjednek el a kézi barkácsgépek körében. Köszönhető ez praktikusságuknak. Nem kell bajlódni hosszabbító vezetékek kihúzkodásával. Ezek a gépek ott is használhatóak, ahol nincs kiépített villamos vezetékrendszer. Gépcsaládoknál a közös kompatibilis akkumulátor miatt a gépek beszerzési ára kedvezőbb is lehet.
Az akkumulátorok használata azonban külön figyelmet igényel:
- Tilos az akkumulátorokat szétszerelni!
- Ha elektrolit kerül bőrünkre, azonnal mossuk le, ha szembe kerül haladéktalanul mossuk ki vízzel és keressünk fel orvosi segítséget.
- Figyeljünk rá hogy ne zárjuk rövidre az akkumulátort. Az akkumulátor túlmelegedhet. Ne tároljuk közösen fém tárgyakkal. Vigyázzunk ne érje folyadék .
- Óvjuk a nagy melegtől, a közvetlen hőhatástól.
- Kerüljük az akkumulátor ütését, leesését.
- Akkumulátort csak a hozzá tartozó akkumulátortöltővel használjuk.
Mire kell figyelni fa megmunkálásakor ?
A fa természetes anyag. Szerkezete változatos, nem homogén. Rengeteg egyenetlenséggel találkozhatunk ha alaposan megfigyeljük felépítését. A görcsök, fahibák jelenléte a szerszám viselkedését kiszámíthatatlanná teszik. A különböző faipari gépek használata során számítsunk rá, hogy a használt szerszám megugorhat, megszorulhat vagy visszavághat. Ez a hirtelen változás alattomos meglepetésként kiránthatja kezünkből gépünket. Már feldolgozott fa esetén mindig győződjünk meg, hogy a munkánkat nem akadályozza a fában maradt szög vagy csavar esetleg régi festékréteg. Ezek a gép hirtelen akadását és a vágópenge, korong törését okozhatják.
Sarokcsiszoló (flex):
Barkácsgépek használata:
Csiszoláshoz, csiszolópapíros csiszoláshoz, drótkefével végzett munkákhoz vagy daraboló műveletekhez kitalált kézi szerszám. Mindegyik művelet saját géphez alkalmas tartozékkal végezhető.
A tárcsavédőt biztonságosan kell felszerelni az elektromos szerszámra, úgy elhelyezve, hogy a tárcsa a kezelő felől a lehető legnagyobb részben takarva legyen. A tárcsavédő megvédi a kezelőt a letöredezett tárcsadaraboktól, a tárcsával való esetleges érintkezéstől, és a szikráktól, amelyek lángra lobbanthatják a ruházatát.
Vágásnál ne „akasszuk be” a daraboló tárcsát vagy ne nyomjuk meg túlságosan. Ne próbáljunk túl mély vágást végezni. A tárcsa túlságos igénybevétele növeli a terhelést, és a tárcsa kifordulhat, vagy szorulhat a vágásban és nő a visszarúgási vagy tárcsa eltörési lehetősége.
Fogjuk stabilan az elektromos szerszámot két kézzel és irányítsuk úgy a karjainkat, hogy ellen tudjunk állni a visszarúgáskor fellépő erőknek.
Mindig használjuk a kisegítő fogantyút, ha van, hogy maximálisan ura legyünk a gépnek visszarúgáskor, vagy a bekapcsoláskor fellépő nyomatékreakciókor.
Fa vágásra az eladó megnevezése szerint kaphatóak favágó korongok, de ettől óva intek mindenkit. Ezeket a gépeket nem erre találták ki. A favágás veszélyeiről orvosok véleménye olvasható a korábban idézett cikkben.
A gép leírása külön felhívja a figyelmet, hogy ne szereljünk fűrészláncot, fafaragó kést, gyémántbetétes fűrészkorongot a sarokfűrészre. Az ilyen szerszámbetétek gyakran visszarúgáshoz vezetnek, illetve az uralom elvesztéséhez.
Visszarugás:
A visszarúgás a beszorult vagy elakadt forgó szerszámbetét (például csiszolókorong, csiszoló tányér, drótkefe vagy egyéb más tartozék) hirtelen reakciója. A beékelődés vagy beszorulás a forgó alkatrész hirtelen leállásához vezet, amely az irányíthatatlanná vált elektromos kéziszerszámot az elakadás időpontjában fennálló forgási iránnyal szembeni irányba felgyorsítja.
A tárcsaszorulás a tárcsa repedését, robbanását is okozhatja.
Használandó védőeszközök:
- védőszemüveg, kirepülő darabok, szikra ellen
- füldugó vagy fültok
- pormaszk, ha mértékű kiporzásra számíthatunk
- védőkesztyű a kirepülő darabok, szikra ellen
- kötény
- védőcipő
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.