A biztonsági adatlap felépítése, szerkezete, tartalma
A biztonsági adatlapok készítésére vonatkozó követelmények
A biztonsági adatlap lehetővé teszi a felhasználók számára az emberi egészség és a munkahelyi biztonság védelmére, valamint a környezet védelmére irányuló szükséges intézkedések megtételét.
Összeállítójának figyelembe kell vennie azt, hogy a biztonsági adatlapnak valamely anyag vagy keverék veszélyeiről kell tájékoztatnia közönségét, valamint tájékoztatást kell adnia az anyag vagy a keverék biztonságos tárolására, kezelésére és ártalmatlanítására vonatkozóan.
A biztonsági adatlapnak lehetővé kell tennie a munkaadó számára, hogy meghatározza, van-e veszélyes vegyi anyag a munkahelyen, és értékelje a munkavállalóknak ezen anyagok használatából eredő egészségi és biztonsági kockázatait.
A biztonsági adatlapon az információkat egyértelműen és tömören kell leírni. Készítése során figyelembe veszik – amennyiben ismert – a felhasználó közeg sajátos igényeit és ismereteit.
A biztonsági adatlap nyelvezetének egyszerűnek, érthetőnek és pontosnak kell lennie, kerülnie kell a zsargon, a rövidítések és a betűszók használatát.
A biztonsági adatlap elkészítésének napját az első oldalon kell feltüntetni. Ha a biztonsági adatlapot felülvizsgálták, és a címzettnek az új, felülvizsgált változatot biztosítják, a címzett figyelmét a biztonsági adatlap 16. szakaszában kell felhívni a változásokra, amennyiben a változásokat máshol nem jelezték. Az utóbbi esetben a biztonsági adatlap elkészítésének napját »Felülvizsgálat: (dátum)« jelöléssel kell a verziószámmal, a felülvizsgálat számával, a hatályon kívül helyezés dátumával, illetve a felváltott változat valamely más módon történő megjelölésével együtt feltüntetni az első oldalon.
A biztonsági adatlap a következő 16 pontból – SZAKASZBÓL – áll
1. SZAKASZ: Az anyag/keverék és a vállalat/vállalkozás azonosítása
1.1. Termékazonosító
- Névvel, regisztrációs számmal (ha arra kötelezett) / közismert megnevezéssel, egyedi azonosítóval kerül megadásra.
1.2. Az anyag vagy keverék megfelelő azonosított felhasználása, illetve ellenjavallt felhasználása
- Rövid ismertető arról, mire való, adott esetben a szállító által ellenjavallt felhasználása, annak indoka is megadásra kerülhet.
1.3. A biztonsági adatlap szállítójának adatai
- A gyártó és / vagy forgalmazó adatainak megadása névvel, elérhetőséggel
1.4. Sürgősségi telefonszám
- A sürgősségi tájékoztató szolgálat elérhetősége: Magyarországon az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat (ETTSZ) adatai, illetve a gyártó, forgalmazó is megadásra kerülhet.
2. SZAKASZ: A veszély meghatározása
A biztonsági adatlap e szakasza az anyag/keverék veszélyeit, valamint az ezekhez kapcsolódó megfelelő figyelmeztetéseket ismerteti
2.1. Az anyag vagy keverék osztályozása
- Az osztályozás jelenleg a 44/2000.{XII.27.) EÜM rendelet (67/548/EGK irányelv) szerint és a 1272/2008/EK rendelet (CLP) szerint is megadásra kerül. Ha a figyelmeztető mondatokat és az R-mondatokat is tartalmazó osztályozás nincs kiírva teljesen, akkor azok a 16. szakaszban kerülnek rögzítésre. A veszélyes anyag / keverék veszélyei – a legfontosabb kedvezőtlen fizikai-kémiai, az emberi egészséget és a környezetet érintő hatások a biztonsági adatlap 9.-12. szakaszai alapján – mindenki számára azonosítható módon, közérthetően kerülnek felsorolásra.
2.2. Címkézési elemek
2.3. Egyéb veszélyek
3. SZAKASZ: Összetétel vagy az összetevőkre vonatkozó adatok
E szakasznak ismertetnie kell az anyag vagy keverék összetevőjének, összetevőinek kémiai azonosítóját, szennyezőkre, stabilizáló adalékokra kiterjedően is. Fel kell tüntetni az összetevőkre vonatkozóan a rendelkezésre álló, megfelelő biztonsági információkat is. Jellemző adatok: CAS szám, EINECS szám, megnevezés, tömeg-/térfogatszázalék, veszélyjel, szimbólumjel, R-mondatok
4. SZAKASZ: Elsősegély-nyújtási intézkedések
E szakaszban nyújtott ismeretek a képzetlen elsősegélynyújtó számára – bonyolult eszközök és gyógyszerek rendelkezésre állása nélkül is – megfelelő alapot biztosítanak egy esetleges segítségnyújtáshoz.
4.1. Az elsősegély-nyújtási intézkedések ismertetése
4.2. A legfontosabb – akut és késleltetett – tünetek és hatások
4.3. A szükséges azonnali orvosi ellátás és különleges ellátás jelzése
5. SZAKASZ: Tűzvédelmi intézkedések
A biztonsági adatlap e szakasza az anyag/keverék által okozott, vagy a közelében keletkezett tűz oltására vonatkozó követelményeket írja le.
5.1. Oltóanyag
5.2. Az anyagból vagy a keverékből származó különleges veszélyek
5.3. Tűzoltóknak szóló javaslat
6. SZAKASZ: Intézkedések véletlenszerű expozíciónál
Ebben a szakaszban az emberre, a vagyontárgyakra és a környezetre való káros hatások megelőzésére vagy minimalizálásra szolgáló, a szennyeződésekre, szivárgásokkal vagy kibocsátásokkal szembeni megfelelő válaszlépésekre tesz javaslatot.
6.1. Személyi óvintézkedések, egyéni védőeszközök és vészhelyzeti eljárások
6.2. Környezetvédelmi óvintézkedések
6.3. A területi elhatárolás és a szennyezésmentesítés módszerei és anyagai
6.4. Hivatkozás más szakaszokra
7. SZAKASZ: Kezelés és tárolás
Összhangban az 1.2. alponttal kerülnek megadásra a megfelelő óvintézkedések. Az itt leírtak segítséget nyújtanak a munkaadó számára az elvárt munkavégzési eljárások és intézkedések kidolgozásához.
7.1. A biztonságos kezelésre irányuló óvintézkedések
7.2. A biztonságos tárolás feltételei, az esetleges összeférhetetlenséggel együtt
7.3. Meghatározott végfelhasználás (végfelhasználások)
8. SZAKASZ: Az expozíció ellenőrzése/egyéni védelem
Ez a szakasz az alkalmazandó foglalkozási expozíciós határértéket és a szükséges kockázatkezelési intézkedéseket ismerteti.
8.1. Ellenőrzési paraméterek
- Lehetőség szerint megadásra kerülnek a nemzeti határértékek, a határértékek jogalapja (a legfontosabb anyagoknál az ajánlott monitoring eljárás is).
8.2. Az expozíció ellenőrzése
- Műszaki ellenőrzés, egyéni óvintézkedések, egyéni védőeszközök, azok használatáról szóló információk, sőt környezeti expozíció-ellenőrzések kerülnek meghatározásra.
9. SZAKASZ: Fizikai és kémiai tulajdonságok
Ez a szakasz az anyaggal / keverékkel kapcsolatos empirikus adatokat ismerteti, összhangban a regisztrációval, illetve az anyag / keverék osztályozásával.
9.1. Az alapvető fizikai és kémiai tulajdonságokra vonatkozó információ
- Külső jellemzők, szag, annak küszöbértéke, lobbanáspont, gyulladási hőmérséklet, robbanásveszély, oldhatóság, stb.
9.2. Egyéb információk
- Egyéb fizikai-, kémiai paraméterek, mint pl. keveredési képesség, vezetőképesség.
10. SZAKASZ: Stabilitás és reakciókészség
A biztonsági adatlap e szakasza az anyag vagy a keverék stabilitását, valamint a bizonyos körülmények között történő használat és a környezetbe kerülés esetén előforduló veszélyes reakciók lehetőségét ismerteti, ideértve – adott esetben – az alkalmazott vizsgálati módszerre való hivatkozást. Amennyiben azt állapítják meg, hogy valamely adott tulajdonság nem alkalmazható, vagy ha egy adott tulajdonságra vonatkozóan nem áll rendelkezésre információ, akkor meg kell adni az indokot.
10.1. Reakciókészség
10.2. Kémiai stabilitás
10.3. A veszélyes reakciók lehetősége
10.4. Kerülendő körülmények
10.5. Nem összeférhető anyagok
10.6. Veszélyes bomlástermékek
11. SZAKASZ: Toxikológiai adatok
A biztonsági adatlap e szakasza elsősorban az egészségügyi szakemberek, foglalkozás-egészségügyi és munkabiztonsági szakemberek, valamint toxikológusok általi felhasználásra szolgál. Információt nyújt többek között imitációra, rákkeltő hatásra.
12. SZAKASZ: Ökológiai információk
Ez a szakasz a környezetbe kibocsátott anyag/keverék környezeti hatásának értékelése érdekében szolgáltat információt. A környezetvédelmi szakember számára szükséges adatokat biztosítja a szennyeződések kezelése, a hulladékkezelési gyakorlatok, a kibocsátás-ellenőrzés, a véletlenszerű kibocsátás intézkedései céljából, de hasznos lehet a szállítás során is.
13. SZAKASZ: Ártalmatlanítási szempontok
Ez a szakasz a veszélyes anyag/keverék illetve annak tárolóeszközei vonatkozásában biztosít hulladékkezelési információkat. Leírja a hulladékkezelés megfelelő módszereit, a hulladékkezelési tevékenységet folytató személyek biztonságával kapcsolatos információ kiegészíti a 8. szakaszban közölt információt.
14. SZAKASZ: Szállításra vonatkozó információk
Ebben a szakaszban az adott anyag/keverék közúti, vasúti, tengeri, vízi vagy légi úton történő szállítására/szállítmányaira vonatkozó információit tartalmazza. A vonatkozó rendelkezések specifikumai alapján külön-külön meghatározásra kerülnek többek között a szállítási veszélyességi osztályok, csomagolási csoport, környezeti veszélyek, felhasználót érintő különleges óvintézkedések.
15. SZAKASZ: Szabályozással kapcsolatos információk
Ebben a szakaszban kerülnek rögzítésre a más szakaszban még nem szereplő szabályzások. Az adott anyaggal vagy keverékkel kapcsolatos biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi előírások/jogszabályok.
16. SZAKASZ: Egyéb információk
A biztonsági adatlap e része az 1-15. szakaszokban nem szereplő, de lényeges információkat foglalja össze, úgy mint a 2. szakaszban jelzett R- mondatokat, a biztonsági adatlap felülvizsgálatára vonatkozó információkat, az alkalmazott rövidítések magyarázatát, javasolt képzéseket, stb.
P mondatok ITT
H mondatok ITT
felhasznált irodalom: Szakmai útmutató – Helyes munkavédelmi gyakorlat a veszélyes anyagok és keverékek használatához (Tisza Park Kft. 2012)