Melyik szó hallatán borsózik legjobban nekünk vállalkozóknak a háta? Mitől ráz ki a hideg? A két varázsszó az ellenőrzés és büntetés . Hogyan működjünk büntetés nélkül ?
Szerintem még annak a vállalkozónak is összeszorul a gyomra, aki tudja , hogy nála minden rendben van. De mit élhet át az, aki tudja, hogy a cégvezetésében sok hiányosságot lehet találni? A mostani téma tulajdonképpen emlékeztető arról, hogy milyen teendőid vannak. Segítség ahhoz, hogy tudd, egyáltalán mit kérhetnek tőled. Mi kell a törvényes működéshez. A cél 2021 – büntetés nélkül. Remélem megváltoztatja azok nézőpontját, akik arra hivatkozva nem csináltak korábban semmit, mert a rengeteg előírás betartása szerintük lehetetlen.
Az első amit kérhetnek tőled a munkavédelmi ellenőrök : a munkahelyi kockázatértékelés.
Sokszor hallottam már, hogy nálunk csak egy ember van bejelentve, nekünk is kell?
A rossz hír az az, hogy ha van már egy fő bejelentett alkalmazottad vagy akár csak alkalmilag bejelentett, akkor szükséges. Ez alól az egyéni vállalkozás sem kivétel.
Miért fontos a kockázatértékelés?
A kockázatértékelés megállapításai alapján derül ki, hogy egy cégnél milyen veszélyforrások lehetnek és ezek ellen milyen módon tudunk védekezni. A munkavállalók oktatásában is vissza kell tükröződnie a kockázatértékelés megállapításainak.
Megszabja a munkavédelmi oktatás és a munka végzéséhez szükséges utasítások részleteit. A kockázatértékelés a kulcs ahhoz, hogy az alkalmazottaknak ne legyen egészségkárosodása sem rövid, sem hosszú távon.
Nem mondja meg konkrétan, hogy vállalkozóként mit kell csinálnod, hanem felhívja az egészségre káros munkafázisokra a figyelmet.
Ilyen lehet például a kézi anyagmozgatásnál a helytelen emelés. Itt a helyes mozdulatsor alkalmazása mellett elkerülhető a hátfájás, a sérv kialakulása.
Ha a gondatlanságod miatt kialakul valamelyik alkalmazottadnál valamilyen egészségkárosodás, akkor abban biztos lehetsz, hogy a hatóság nem neked fog igazat adni, ha ez be is bizonyosodik.
Milyen károd származhat ebből?
A cégedet ért erkölcsi hátrány. A hatóság büntetése. Az alkalmazottnak járó kártérítés vagy súlyosabb esetekben életjáradék fizetése.
Volt már olyan tapasztalatom, hogy visszakérdeznek, mekkora büntetésre számíthatok , ha nem csináltatom meg?
A jogszabály a munkáltatókat tevékenységi körök alapján kategóriákba sorolja. Az I. veszélyességi kategóriába sorolt cégeknél a kockázatértékelés elkészítésének elmulasztása 50.000 Ft-tól – 10.000.000 Ft-ig terjedhet (Mvt.). I. veszélyességi osztályba tartozik például (a teljesség igénye nélkül) az építőipari tevékenységek, a raktározás, a bútorgyártás, húsfeldolgozás.
A kockázatértékelés elkészítése szaktevékenység, csak munkabiztonsági szakember készítheti el.
Sokan hiszik azt, hogy ez csak egy sablon nyomtatvány, elég kinyomtatni és kész.
Minden cég egyedi. A munkavégzés, a munkakörnyezet, a munkavállalók, a munkaeszközök, az alkalmazott technológiák, az anyaghasználat. Tényleg létezik mindenkire vonatkozó egységes sablon? Szerintem senki nem gondolhatja komolyan, hogy igen.
Második fontos dolog: szerződés az üzemorvossal.
Itt lehetne vitatkozni, hogy sorrendben mi lehet második. az üzemorvosi szerződés, a munkavédelmi oktatás, a védőeszközök meghatározása? Nálam most ez egy csokorban került a második helyre.
Miért is fontos az üzemorvos. Az alkalmazottad érvényes és alkalmasságot igazoló orvosi vizsgálat nélkül nem foglalkoztatható. Természetesen a vizsgálatról elvégzéséről az orvos igazolást is ad. Még munkába állás előtt kell ezt a vizsgálatot elvégeztetni.
Mi történik, ha ezt elmulasztod?
Lehet valakinek rejtett betegsége, ami laikus számára láthatatlan. Egyszerű példa, építkezésen felküldöd új alkalmazottad egy állványépítési feladatra aki valamilyen egyensúlyrendszeri betegségben szenved. Az megszédül és elesve összetöri magát az állványon. Maradandó egészségkárosodást szenved. Később ez a munkatárs kilép és bepereli a cégedet, hogy elmulasztotta a kötelező orvosi vizsgálatot elvégeztetni. Az egészségére, ami már nem lesz 100%-os, káros volt ez a munkahely, vállalkozásod figyelmetlenek és fittyet hány a jogszabályokra.
Fontos tudni, hogy itt nem körzeti orvosi vizsgálatról beszélünk, hanem szigorúan foglalkozás-egészségügyi orvos által végzett vizsgálatról.
Kérdezték már, hogy mekkora büntetésre számíthatnak, ha nem akarnak szerződést kötni. A büntetés mértékét a hatóság dönti el.
Felmerült, hogy az orvosi vizsgálatot elvégeztetik ugyan, de nem akarnak szerződést kötni a foglalkozás egészségügyi orvossal. Itt fontos megjegyezni, hogy egy vizsgálat nagyjából annyiba kerül mint az egyéves szerződés összege a szükséges vizsgálattal együtt. Ezen túl több olyan dokumentum is van, melynek elkészítésében az orvosnak közre kell működnie.
Az előírt munkaköri alkalmassági vizsgálat elmulasztását sérülékeny csoport, veszélyes munkahely, veszélyes munkaeszköz, veszélyes technológia alkalmazása esetén a munkavédelmi hatóság 50.000 Ft- 10.000.000 Ft pénzbírsággal bünteti (Mvt.). Ha nincs szerződésed foglalkozás-egészségügyi orvossal, kösd meg, hogy ez az év büntetés nélkül teljen.
Munkavédelmi oktatás:
Oktatás hiányában munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható.
Az oktatás megtartására neked, a munkáltatónak kell megbíznia valakit. Lehet akár a munkáltató vagy kellő ismerettel rendelkező, régebb óta foglalkoztatott kolléga vagy akár külsős megbízott. Maga az oktatás megtartása nem számít munkavédelmi szaktevékenységnek.
Tudni kell viszont, hogy a munkavédelmi oktatás tematikájának kidolgozása szaktevékenységnek minősül, kizárólag munkabiztonsági képesítéssel rendelkező személy végezheti !
A logikája az lenne, hogy például egy asztalos műhelyben több éve dolgozó kollégánál senki nem tudhat többet a használt gépekről és azok veszélyeiről, a használat módjáról. Viszont az oktatásnak más dolgokra is ki kell terjednie, ezért kell a munkabiztonsági szakember, aki más szempontokat is figyelembe vesz.
Egyéni védőeszköz juttatás rend:
A vállalkozás felelőssége, hogy emberei egészségét megőrizze. Amennyiben szükséges, akkor a védőeszközökkel is meg kell óvni őket.
Mikor kell védőeszköz?
Ennek meghatározásában segít a munkabiztonsági szakember.
Egyszerű példa , építési területen kötelező az ipari védősisak, láthatósági mellény és a munkavédelmi bakancs használata. Nagyobb építkezéseken ezek nélkül már be sem engedik az embereket. Itt a sisak véd a fejre eső dolgokról. Nem kell nagy dolgokra gondolni, egy daruról leeső anyacsavar is szörnyű sérüléseket tud okozni.
Ehhez tartozik még a például a takarítónő által használt vegyszerek káros hatásait elhárító megfelelő típusú gumikesztyű, szemüveg vagy maszk használata. Ha ezek nélkül tartósan végezne munkát, akkor bizony károsodna a vegyszerrel érintkező bőrfelület vagy a légzőszervek.Itt is történhet egészségkárosodás, pedig egy „egyszerű” irodai takarítási feladatot nem gondolnál veszélyesnek.
A védőeszközök használatának elmulasztásából eredő egészségkárosodás felelőssége a vállalkozást , cégedet terheli. Mondhatnánk azt, hogy adtunk védőeszközt és oktatás során is megmutattuk a használatát. A használatát emberünk önhatalmúlag mellőzte. Jól hangzik, de a védőeszközök használatáról a munkáltatónak, neked, meg kell győződnie és meg kell követelnie.
Nemrégen történ eset, ahol egy ablakok beszerelésével foglalkozó cégnél az egyik új alkalmazott a sokemeletes ház ablakcseréjénél nem használt rögzítő hevedert, mert kollégái azt mondták, az csak lelassít és nehezíti a munkát. Az újdonsült kolléga kiesett az ablakon.
Túlélte az esést, de egy életre lesántult. Most a bíróság a pereskedés végén életjáradékot állapított meg, melyet a cég még hosszú éveken át fizethet.
Egyéni védőeszköz működésképtelensége vagy hiánya a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyezteti, melyet a munkavédelmi hatóság 50.000 Ft- 10.000.000 Ft pénzbírsággal bünteti (Mvt.). Figyelj oda, hogy büntetés nélkül és ami legfontosabb embereid egészségét megőrizve dolgozzatok.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.