Legfontosabb tudnivalók a kézi kisgépek használatával és munkavédelmével kapcsolatosan. Korábbi cikk folytatása…..
Mire kell figyelni kézi fúrógép és csavarbehajtó használatánál?
Kézi kisgépek – Fúrógép:
Fúrás közben a fúrószár munkadarabba hatolása nagy forgatónyomatékot hoz létre. Ez a forgatónyomaték igyekszik a munkadarabot elforgatni. Kisebb, kézzel tartott munkadarabot ez a forgatónyomaték kitéphet a kezünkből. A megpördülő munkadarab erős ütéssel vagy vágással sértheti fel ujjainkat. A munkadarabot stabilan kell rögzíteni.
Közvetlenül a vágás során a munkadarabot és a fúrószerszámot ne érintsük meg, mert forróak lehetnek és égési sérülést okozhatnak.
Falszerkezetek fúrása előtt detektorral vizsgáljuk át a fúrás helyét, hogy elkerüljük villanyvezeték, vízvezeték megfúrását. Elektromos vezeték megfúrásakor a gépek kettős szigetelése ugyan megakadályozza a közvetlen áramütést, de a rövidzárlati fény és hanghatás kellemetlen meglepetést okozhatnak. Az elfúrt hálózatok javítása pedig külön bosszúság.
Kézi kisgépek – Csavarbehajtó:
Ennél a géptípusnál a legtöbb kézsérülés a gép leugrásából és a csavar fúrásából ered.
Hogyan vegyük elejét a gép akaratlan leugrásának:
A csavarbehajtót úgy tartsuk, hogy a behajtófej (gép tengelye) egy vonalba kell essen a csavar tengelyével. A markolatot stabilan fogjuk betámasztva a hüvelyk és mutatóujj közötti kézgödörbe. Alkarunk a gép tengelyének meghosszabbított vonalába essen.
A csavarhoronyhoz a megfelelő bitfejet kell kiválasztani. Ha nem illeszkedik tökéletesen a bitfej a csavarhoronyba a bitfej könnyen leugorhat a csavarfejről és a gép vagy bitfej a hirtelen mozgással csúnyán megsértheti a kezünket.
Ne fogjuk a csavart, hosszú csavarok behajtásakor használjunk csavarvezető bitfejadaptert.
Nézzük hol csavarozunk, ne fúrjuk meg saját kezünket. Többen hozzácsavarozták már az ellentartó kezüket vagy ujjukat a munkadarabhoz. Kellő erőkifejtéssel a hegyes csavarok csontig tudnak behatolni.
Használandó védőeszközök:
- védőszemüveg, különösen fontos, ha fejünk felett végzünk munkát, mert ilyenkor a por vagy forgácsolt anyagdarabok a szemünkbe hullhatnak
- kesztyű, sokszor szinte lehetetlen a használata a finomfogás szükségessége miatt, ha nem zavaró használjuk
Mire kell figyelni körfűrész használatánál?
Kézi kisgépek – Körfűrész:
A munkavégzés aránylag nagy erőkifejtést és figyelmet igényel. A gépet mindig két kézzel tartsuk. A kézi körfűrészt úgy alakították ki, hogy a körfűrésznek csak azon része legyen szabadon amelyik a vágásban részt vesz. A körfűrészlap nyugalmi helyzetben teljesen burkolt.
A védőburkolat a vágás során nyílik fel, távolodik el, majd automatikusan visszatér eredeti, nyugalmi helyzetébe. A védőburkolat és a hozzá tartozó rugó eltávolítása, hatástalanítása tilos!
Hibás vagy sérült védőburkolat, rossz rugó esetén a használat veszélyes és súlyos sérülésekkel járhat.
Nagyobb munkadarabok vágására is alkalmas. Figyelni kell, hogy az alapanyag és a hulladék is megfelelően legyen alátámasztva. Nagyobb darabok váratlan zuhanása sérülésveszélyes.
Sok géptípus zajszintje meghaladja a 80 dB vagy 85 dB érétket. Az európai „zajvédelmi” irányelv értelmében az alsó expozíciós beavatkozási határérték 80 dB, ilyenkor már javasolt hallásvédő eszköz használata. Ha a munkaállomáson a mért zajszint eléri vagy meghaladja a 85 dB értéket, akkor az európai „zajvédelmi” irányelv értelmében (a felső expozíciós beavatkozási határérték 85 dB) a hallásvédő eszközt viselése kötelező. Ezen irányelv munkahelyekre vonatkozik de saját hallásunk védelme érdekében otthon is érdemes betartani.
Ha gépünk forgács-elszívóval rendelkezik, akkor használjuk.
Stabil állásban, stabil fogással végezük a munkát. A vágott anyagtól függően bármikor előfordulhat a gép visszarugása. A stabil pozíció csökkenti az egyensúlyvesztés esélyét.
Visszarugás:
Visszarúgás alatt a beszorult, beékelődött vagy nem megfelelően beállított fűrészlap hirtelen reakcióját értjük, amely ahhoz vezet, hogy az irányíthatatlanná vált fűrész kiemelkedik a munkadarabból és a kezelő felé pattan.
Körfűrész védőeszközei:
- anyagmegvezetéshez alaplap és párhuzamos vezetősin
- körfűrészlap vágó részén lévő védőburkolat, automatikus vágóélvédő (lengő védőburkolat)
- fix védőbúra a körfűrészlap többi részén
Használandó védőeszközök:
- védőszemüveg
- füldugó vagy fültok
- pormaszk, ha nincs elszívás és nagy mértékű kiporzásra számíthatunk
- kötény
- védőcipő
Mire kell figyelni a dekopírfűrész használatánál?
Kézi kisgépek – Dekopírfűrész:
A vékony fűrészpenge alternáló mozgást végez. A penge a vágandó anyagon jelentősen túlnyúlhat. Figyeljünk ne kerüljön semmilyen idegen anyag a penge útjába.
A készüléket a munka során mindig erősen kell tartani.
Figyeljünk, hogy a dekopír fűrészgép rezgésmentesen haladjon.
A hirtelen irányváltoztatás kerülendő, mert a fűrészlap megszorulását, törését okozhatja. Íves vágáshoz speciális pengék használhatóak. A fűrészlap megszorulását kisebb előtolási sebességgel kerülhetjük el.
A talplemezt teljesen fel kell fektetni a munkadarabra.
Ha nagy porképződés várható lehetőség szerint kössük a gépet elszívó berendezésre.
Dekopírfűrész védőeszközei:
- anyagmegvezetéshez alaplap némelyik modellen párhuzamos vezetősin
- fűrészlap előtti átlátszó műanyag védőburkolat
- pár gépen megtalálható a rezgéscsillapító markolat
Használandó védőeszközök:
- védőszemüveg
- kesztyű használata nem javasolt, mert könnyen beleakadhat a fűrészlapba
Mire kell figyelni a marógép használatánál?
Kézi kisgépek – Kézi marógép:
Ez a típusú gép segít szerkezeti kötésekhez réseket , árkokat készíteni. A megmunkálandó elemek lapjába vagy élébe profilozást készíthetünk vele. A befogható szerszámok változatai adják a sokféle megmunkálási módot. A forgácsolási sebesség elérésére ezek a géptípusok 12.000 – 27.000 perces fordulatszámon dolgoznak. A munkavégzés során fokozott figyelemre és elővigyázatosságra van szükség. Kézi marógépek típusai lamelló marógép, élmarógép, felsőmarógép.
Kézi kisgépek – Felsőmarógép:
A kézi felsőmaró esetében az előtolást kézzel végezzük. Az előtolás helyes irányának megválasztása fontos tényező a marás minősége és a balesetvédelem miatt. A marásnak mindig a maró forgásirányával szemben kell haladnia. A forgásiránnyal megegyező marásnál a felsőmaró kiszaladhat a kezelő kezéből. A megmunkálás során egyenletes előtolási sebességet kell alkalmazni.
Használat előtt gondosan ellenőrizni kell a szerszámokat, hogy nincsenek rajtuk repedések vagy sérülések. A repedt vagy sérült szerszámot haladéktalanul ki kell cserélni. Kerülni kell a szegek elvágását. A gépet két kézzel , szilárdan kell tartani, nem szabad a forgó alkatrészek közelébe nyúlni. Ügyeljünk arra, hogy a z indító bekapcsolása előtt a szerszám ne érjen a munkadarabhoz. Egyenes vonalú marásoknál ajánlott a vezetővonalzó használata
A munka megkezdése előtt, rövid ideig járatni kell a gépet. Meg kell figyelni, hogy nem tapasztalható-e rezgés vagy imbolygó mozgás, amely a szerszám helytelen beszerelésére utalhat. Ügyelni kell a szerszám forgásirányára és a helyes előtolási irányra. A gépet nem szabad magában járatni, csak kézben tartva működtethető.
A gépet a munkadarabtól történő felemelés előtt, mindig ki kell kapcsolni és meg kell várni, hogy a szerszám teljesen leálljon. Közvetlenül használat után tilos a szerszám érintése, a szerszám ugyanis nagyon forró lehet és égési sérülést okozhat.
A porhatás csökkentésére lehetőleg kössük mobil elszívóra, vagy használjunk porgyűjtő zsákot.
Kézi kisgépek – Élmarógép:
Az élmarógép rendeltetése: fa, műanyag és hasonló anyagok síkbeli szélezése és profilozása.
A biztonságos munkavégzés feltételei, illetve a gép üzembe helyezése megegyezik a kézi felsőmarógépnél leírtakkal.
Amennyiben túlságosan gyorsan mozgatjuk előre a gépet, gyenge minőségű lesz a marás, illetve károsodhat a szerszám vagy a motor. A gép túl lassú előre mozgatása viszont megégetheti vagy felkarcolhatja a marási felületet. A megfelelő előtolási sebesség a szerszám méretétől, a munkadarab fajtájától és a marásmélységtől függ. Mielőtt megkezdenénk a marási műveletet a tényleges munkadarabon, ajánlatos egy darab hulladék faanyagon próbamarást végezni. Ily módon előre megtapasztalhatjuk, hogy a marás pontosan hogyan fog festeni, emellett a méretek ellenőrzésére is mód nyílik.
A túlzott mélységű marás túlterhelheti a motort vagy nehézkessé teheti a gép irányítását. Horonymaráskor a marásmélység egy-egy fogásnál lehetőleg ne haladja meg a 3 mm-t. Ha 3mm-nél mélyebb hornyot kívánunk készíteni, végezzük a marást több fogással, fokozatosan mélyülő szerszámbeállítások mellett.
Kézi kisgépek – Lamelló marógép (lapostipli marógép):
Csaphely kimarását végezhetjük ezzel a géppel, melybe a lamelló lapocskák illeszkednek. A sajátos alakú , műanyagból készült lamelló lapocskákkal oldható kötések hozhatók létre.
Ezzel az eszközzel díszítőhornyok, árnyékhornyok valamint faragókéssel végzett munkákhoz hasonló kimarások is készíthetők.
Használandó védőeszközök:
- védőszemüveg
- füldugó vagy fültok
- pormaszk, ha nincs elszívás és nagy mértékű kiporzásra számíthatunk
- kötény
- védőcipő
Felhasznált irodalom: Szabó Árpád Kálmán: Kézi kisgépek előkészítése
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.