Mikor szükséges munkavédelmi oktatást tartani ?
- a munkavállaló munkába állásakor;
- munkahely vagy munkakör megváltozása esetében;
- munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor;
- új technológia bevezetésekor;
- 6 hónapnál tovább volt távol a munkavállaló;
- ha baleset következett be;
- éves ismétlődő munkavédelmi oktatás.
Milyen gyakorisággal kell munkavédelmi oktatást tartani ?
Javasolt valamennyi fizikai munkakörű dolgozót tényleges oktatásban részesíteni legalább évente. A nem fizikai munkakörben dolgozók (és termelésirányításban közvetlenül részt nem vevők) esetében a korábbi előírásoknak megfelelő forma is alkalmazható, azaz az oktatási tananyag elsajátításáról írásban nyilatkoznak.
Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként (a megváltozott vagy új kockázatokat, megelőzési intézkedéseket is figyelembe véve ) meg kell ismételni. Ez azt jelenti, hogy az oktatást semmiképpen nem lehet a dolgozóra terhelni (sem a magánideje csökkentésével, sem más anyagi hátrányt okozva). Az oktatás gyakorisága függ a munkakörtől, azaz a végzett tevékenység veszélyességétől.
Milyen típusai vannak a munkavédelmi oktatásnak ?
Teljeskörű előzetes munkavédelmi oktatásban kell részesíteni minden “új belépőt”, azaz munkába álláskor valamennyi munkavállalót. Megkülönböztetett figyelmet kell fordítani az „első munkahelyes” dolgozókra, a rövid szakmai gyakorlattal rendelkezőkre, a diák munkát végzőkre, a társadalmi munkásokra, közmunkát, alkalmi munkát végzőkre.
Tematizált előzetes munkavédelmi oktatásban kell részesíteni azokat a munkavállalókat, akik új munkahelyre kerülnek, megváltozik a munkakörük, valamint a munkakörülmények változásakor, új technológia bevezetésekor, új munkaeszköz üzembe helyezésekor, a munkaeszköz átalakításakor az érintett munkavállalókat.
Ismétlődő munkavédelmi oktatásban minden munkavállaló részesül, a munkáltató által meghatározott gyakorisággal.
Az ismétlődő oktatás célja a már megszerzett elméleti ismeretek felújítása és ha szükséges, a gyakorlati oktatás keretében elsajátítandó tudnivalók felelevenítése, továbbá az eltelt időszak értékelése (pl. balesetek, ellenőrzések, beszámolók tanulságai alapján).
Rendkívüli munkavédelmi oktatás célja, hogy az előírt ismétlődő oktatáson túlmenően lehetőséget biztosít tanulságos esetekhez kapcsolódóan egy súlyos baleset, rendkívüli esemény, üzemzavar, kvázi baleset megelőzési kérdéseinek, tanulságainak kielemzésére.
Az oktatások két részből tevődnek össze, elméleti és gyakorlati részből.
Mi a munkavédelmi oktatás tartalma ? Mi az oktatási tematika és ki állítja össze ?
A tematikát általánosságban a munkavédelmi szempontból fontos utasítások, szabályok képzik. Ezek részben jogszabályok vonatkozó részei (munkavédelmi rendeletek, veszélyes tevékenységek biztonsági szabályzatai, a munkavédelemmel összefüggő előírások), részben belső utasítások (ügyrendek, munkavédelmi szabályzat, a munkahelyre vonatkozó utasítások, technológiai, műveleti, kezelési, karbantartási utasítások, mentési, menekülési terv, üzemrend, stb.) műszaki dokumentációk, szabványok, egyéb kezelési előírások.
A munkavédelmi oktatás tematikájának kidolgozása szaktevékenységnek minősül, kizárólag munkabiztonsági képesítéssel rendelkező személy végezheti !
Rendkívül fontos, a későbbi esetleges jogviták elkerülése érdekében, hogy a munkavédelmi oktatások, megfelelő formában és tartalommal, írásban rögzítésre kerüljenek.
Amíg a munkavállalót nem oktatták ki a munkavédelmi ismeretekből és az elhangzottakat nem tudja készség szinten alkalmazni, önállóan nem foglalkoztatható.
Főbb tartalmi elemei:
- munkavállaló jogai és kötelezettségei;
- munkáltató jogai és kötelezettségei;
- a biztonságos munkavégzés személyi és tárgyi, szervezeti feltételei;
- munkahelyi kockázatok, veszélyek ismertetése, ellenük történő védekezés módjai (gyakorlati);
- munkabaleset, üzemi baleset, foglalkozási megbetegedések fogalma, teendők bekövetkezésükkor, a kivizsgálás és jelentés menete;
- orvosi vizsgálatok, oktatások rendjének ismertetése;
- egyéni védőeszközök juttatásának rendje, gyakorlati használata;
- elsősegélynyújtás alapjai;
- tárolás, raktározás előírásai;
- kézi és gépi anyagmozgatásra vonatkozó előírások ismertetése.
Ki tarthat munkavédelmi oktatást?
Az előzetes és ismétlődő munkavédelmi oktatásokat megtarthatja a munkáltató vagy annak belső megbízottja. Az oktatások megtartásához előírás, hogy az oktatási segédletet a tematika megjelölésével munkabiztonsági szakember végezze el. A rendkívüli munkavédelmi oktatás elvégzése, minden esetben munkabiztonsági szaktevékenységhez kötött, tehát csak munkavédelmi szakember végezheti el. A munkáltató kötelezettsége meggyőződni arról, hogy az oktatást követően a munkavállaló elsajátította-e az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit azokat készséggel tudja alkalmazni a munkavégzése során.
Jogszabályi háttér (részletek a munkavédelmi törvényből):
- Mvt. 50. § A munkavállaló csak olyan munkával bízható meg, amelynek ellátására egészségileg alkalmas, rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal.
- Mvt. 51. § (1) A munka egészséget nem veszélyeztető és biztonságos elvégzéséhez megfelelő szakképzettségű és számú munkavállalót kell biztosítani.
- Mvt. 55. § (1) A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló a) munkába álláskor, b) munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor, c) munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor, d) új technológia bevezetésekor elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat. Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként – a megváltozott vagy új kockázatokat, megelőzési intézkedéseket is figyelembe véve – meg kell ismételni. Az oktatás elvégzését a tematika megjelölésével és a résztvevők aláírásával ellátva írásban kell rögzíteni. (2) Az (1) bekezdésben előírt ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható.
- Mvt. 60. § (1) A munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, a munkavédelemre vonatkozó szabályok, utasítások megtartásával, a munkavédelmi oktatásnak megfelelően végezhet munkát.