A munkavédelmi és tűzvédelmi oktatást oktatási naplók segítségével írásos módon kell dokumentálni. Mely jogszabály vonatkozik ezen kötelezettségek betartására?
Munkavédelmi oktatási naplók :
Nézzük a munkavédelmi törvény hol említi az oktatási naplók és az oktatás megtartásának szükségességét.
Kivonat a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényből
a) a veszélyforrásokat és az ellenük való védekezés módját, az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit az érintett munkavállalókkal – mind a munkahely egésze, mind az egyes munkafolyamatok tekintetében – meg kell ismertetni, ideértve a 40. § (2) bekezdésében foglaltakat is;
a) munkába álláskor,
b) munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor,c) munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor,
d) új technológia bevezetésekor elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat. Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként – a megváltozott vagy új kockázatokat, megelőzési intézkedéseket is figyelembe véve – meg kell ismételni. Az oktatás elvégzését a tematika megjelölésével és a résztvevő aláírásával ellátva írásban kell rögzíteni.
(2) Az (1) bekezdésben előírt ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható.
e) a munkája biztonságos elvégzéséhez szükséges ismereteket elsajátítani és azokat a munkavégzés során alkalmazni;
b) az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretek rendelkezésére bocsátását, a betanuláshoz való lehetőség biztosítását;
c) a munkavédelmi oktatás (55. §) megtervezése és megszervezése.
– a munkahelyek, a munkaeszközök és egyéni védőeszközök biztonságos állapotáról;
– az egészség megóvására és a munkabalesetek megelőzésére tett intézkedések végrehajtásáról;
– a munkavállalóknak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre történő felkészítéséről és felkészültségéről
Tudnivalók a munkavédelmi oktatásról
Mvt. 2. § (4) bekezdéséhez:
Mvt. 42. §-hoz:
Mvt. 45. § (2) bekezdéséhez:
Mvt. 55. § (1) bekezdéséhez:
a) Munkába állás: A munkabaleseti adatok egyértelműen mutatják, hogy a balesetek száma a fluktuáció növekedésével mindig emelkedik, mivel a gyakorlatlanság, a munkavégzés szabályainak hiányos ismerete gyakran vezet balesethez. Az előzetes oktatásnak tehát különösen nagy jelentősége van. A tematika gondos összeállítása, a lényegre törő oktatási anyag korszerű formában történő elkészítése és felkészült oktató kiválasztása nem nélkülözhető.
Munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor.A már gyakorlatot szerzett munkavállaló a fenti esetekben úgy kezelendő, mintha új dolgozó lenne, hiszen a változások miatt új ismeretekre van szüksége. Természetesen figyelembe kell venni, hogy bizonyos ismeretekkel, készséggel, jártassággal már rendelkezik.
c) Új technológia bevezetésekor: Az új technológia – mely gyakran új munkaeszközzel, anyagokkal párosul – a korábbiaktól eltérő kockázat megjelenését okozhatja, erre az oktatáskor figyelemmel kell lenni „Az oktatást munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként meg kell ismételtetni Ezt a mondatot a 2001. évi LXXVIII. törvény iktatta be a Munkavédelmi törvénybe és 2002. február 1-jétől hatályos Gyakorlati tapasztalatok miatt szükség volt annak rögzítésére, hogy az oktatást nem munkai után kell megtartani és az előzetes oktatás nem elegendő ahhoz, hogy a munkavédelmi ismeretek megfelelő szinten maradjanak, időszakos oktatás is szükséges. Ennek gyakoriságát az Mvt. nem szabályozza azt mindig a helyi ismeretek (baleseti adatok, ellenőrzési tapasztalatok stb.) figyelembevételével kell megállapítani, azaz adminisztratív dolgozóknál általában ritkábban, mint a termelésben résztvevőknek.
A fentieken kívül számításba kell venni még:
- -A cég területén munkát végző belföldi, külföldi (de állományba nem tartozó) szervezett munkavállalókat, akiknek ismerniük kell a helyi előírásokat.
- – Alkalmi munkavállalókat, szünidőben foglalkoztatott diákokat.
- – Szakmai gyakorlaton lévő tanulókat.
- – Munkából hosszabb ideig (általában 6 hónapot) kieső munkavállalót.
Mvt. 55. § (2) bekezdéséhez:
Mvt. 70. §-hoz:
Mvt. 60. § (1) e) pontja és a 61. § b) pontja:
Mvt. 72. § (1) bekezdéséhez:
A rendkívüli oktatásról az Mvt. közvetlenül nem rendelkezik, de feltétlen szükséges ott, ahol súlyos baleset, foglalkozási megbetegedés, esetleg sérüléssel nem járó, de a munkavállalók életét, testi épségét, egészségét veszélyeztető esemény történt, vagy az ellenőrzés súlyos munkavédelmi hiányosságot tárt fel és az érintettek számára az oktatás tanulságul szolgál. Belső szabályzatnál célszerű e kérdésre kitérni (p: elrendelés, végrehajtás módja).
Speciális, munkavédelemmel összefüggő oktatás
Egyes tevékenységek speciális oktatást tesznek szükségessé (pl.: légzésvédő mentőkészülék saját gépjárművet hivatalos célra használó munkavállaló). Ezen oktatásoknál is biztosítani kell a személyi, tárgyi, szervezési feltételeket.
Tűzvédelmi oktatási naplók :
Mely jogszabály említi a tűzvédelmi oktatás és oktatási naplók kiállításának szükségességét:
Kivonat A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek,a jogi személyeknek, a jogi és magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteinek tűzvédelemmel és műszaki mentéssel kapcsolatos feladatai (1996. évi XXXI. törvény a tűz elleni védekezésről,a műszaki mentésről és a tűzoltóságról)
18. §
(1) A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, jogi személyeknek, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteknek a létesítmények, az építmények, a technológiai rendszerek megvalósításával, üzemeltetésével, fejlesztésével összhangban gondoskodniuk kell a jogszabályokban meghatározott tűzvédelmi követelmények megtartásáról, valamint a tevékenységi körükkel kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről.
(2) Az (1) bekezdésben felsoroltak kötelesek
a) a közvetlen tűzvédelmüket szolgáló – jogszabályban, hatósági határozatban előírt – tűzvédelmi berendezést, készüléket, felszerelést, technikai eszközt állandóan üzemképes állapotban tartani, időszaki ellenőrzésükről, valamint az oltóvíz és egyéb oltóanyagok biztosításáról gondoskodni;
b) a tűzoltóság részére a tűz oltására, a műszaki mentésre szolgáló felkészítés érdekében – előzetes egyeztetés alapján – a helyszíni gyakorlatok megtartását lehetővé tenni és abban közreműködni;
c) a tevékenységi körükkel kapcsolatos tűzesetek megelőzésének és oltásának, valamint a műszaki mentésnek jogszabályokban meghatározott feltételeit biztosítani;
d) biztosítani a tűzvédelmi ellenőrzés lehetőségét.
(3) Az erdő és a parlag tűz elleni védelme – a tűzesetek megelőzése, a tűzoltás feltételeinek biztosítása – a tulajdonos, a kezelő, illetve használó feladata.
19. §
(1) A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, a jogi személyeknek, a jogi és a magánszemélyek
jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteinek, ha a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötnél több munkavállalót foglalkoztatnak, vagy ha ötvennél több személy befogadására alkalmas létesítményt működtetnek, illetve a magas kockázati osztályba tartozó ipari és tárolási alaprendeltetésű kockázati egységben és kereskedelmi szálláshelyeken tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük.
(2) Az (1) bekezdésben felsoroltak kötelesek gondoskodni arról, hogy munkavállalóik (a munkavégzésben részt vevő családtagjaik) a jogszabályokban meghatározott előírások szerint végezzék a tevékenységüket vagy a létesítmény, építmény, helyiség igénybe vevői a tűzvédelmi szabályzatban foglaltakat megismerjék és megtartsák.
(3) Az (1) bekezdésben felsoroltaknak a magas kockázati osztályba tartozó ipari és tárolási alaprendeltetésű kockázati egységben, valamint a közösségi rendeltetésű, a közepes vagy magas kockázatú ipari, mezőgazdasági és tárolási épületekben megfelelő szervezettel, tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel, illetve szolgáltatás igénybevételével kell gondoskodniuk a tűzvédelem biztosításáról.