A permetezéssel megóvhatjuk növényeinket a kártevők pusztításától. Fontos hogy a permetezést a megfelelő időben és célszerű módszerekkel végezzük el. Ha a permetszer használata helytelen, akkor a növényvédő szerek nem csak a kártevőkre, hanem az emberek egészségére is veszélyesek lehetnek.
Ezzel a bejegyzéssel a permetezés végrehajtásával és a használandó védőfelszerelések kiválasztásában szeretnék segítséget nyújtani. A cikk Megyeri Szabolcs Kertészetének közreműködésével készült.
Milyen előkészületi lépések előzik meg a permetezést?
A legelső mozzanat a permetezőszer kiválasztása. Át kell gondolnunk, hogy mit és miért akarunk permetezni. A permetezőszer kiválasztásában segítséget nyújthatnak különböző szakmai anyagok, ahol megnézhetjük a növényvédőszerek csoportosítását
Informálódhatunk még az Agroinform honlapján is. ITT a kártevők és a védendő növény megadása után válogathatunk a javasolt permetezőszerek listájából. Másik adatbázis a Nébih hivatalos növényvédőszer adatbázisa, ITT .
Ha a termék rendelkezik biztonsági adatlappal akkor azon minden felhasználáshoz szükséges információ megtalálható. Ha nem rendelkezik biztonsági adatlappal, akkor a termékek veszélyeiről a címkén lévő ismertető ad tájékoztatást.
Lehetőleg minél kevesebb permetszert használjunk és ne halmozzunk fel ezekből nagy mennyiséget. Ha megtaláltuk az ideális permetezőszert, következő lépésként gondoskodnunk kell megfelelő minőségű permetezőgépről és a szerhez szükséges védőfelszerelésről.
Mit keressek a biztonsági adatlapon?
A biztonsági adatlap egységes felépítés alapján 16 szakaszos részre osztott.
A 2. szakaszban találhatjuk a szer veszélyeinek leírását. Itt találhatóak a „H” jelű figyelmeztető és „P” jelű óvintézkedésre vonatkozó mondatok is. A mondatok megfogalmazása egyszerű és lényegre törő (pl. H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz., EUH401 Az emberi egészség és a környezetveszélyeztetésének elkerülése érdekében be kell tartani a használati utasítás előírásait., P280 Védőkesztyű/ védőruha/ szemvédő/ arcvédő használata kötelező.)
A 4. szakaszban ismerteti az elsősegély-nyújtási intézkedéseket. Ez a rész is törekszik az egyszerű laikusok által is érthető nyelvezetre. (pl. Lenyelés A szájat ki kell öblíteni. NEM szabad hánytatni. Azonnal orvost kell hívni vagy a mérgezési központot.
A 8. szakaszban találhatunk információt a szükséges védőeszközökről. (pl.Légutak védelme EN140 szerinti A tipusú vagy ezzel egyenértékű filterrel ellátott szerves gőzök és gázok elleni (10-es védőfaktor) légzőkészüléket kell viselni.)
A 13, szakasz tartalmazza a szer és a csomagolás hulladékkezelési ismereteit. (pl. Tisztítatlan csomagolások: A nem teljesen kiürített csomagolásokat speciális hulladékként kell ártalmatlanítani.)
A kiragadt példákat a teljesség igénye nélkül a Folicur solo biztonsági adatlapjáról vettem.
Milyen típusú permetszerek vannak?
A magyarországi növényvédőszereket három kategóriába sorolják. Az I. és II. kategóriájú termékeket kizárólag felhasználói engedéllyel lehet megvásárolni. A III. kategóriájú szereket bárki megkötés nélkül beszerezheti és felhasználhatja. A cikk az otthoni használatú szabadon megvásárolható termékek alkalmazásához próbál segítséget nyújtani.
Mire kell figyelni a permetszer tárolásánál?
A ritka és időszakos használat, illetve a nagyobb mennyiségű felhalmozás következménye lehet, hogy hosszabb ideig “elfeledkezhet” a tárolt permetszerekről. Időnként győződjön meg nem történt-e véletlen kiömlés vagy szivárgás.
Használat után azonnal tegye vissza az edény fedelét, a kupakot csavarja vissza és tegye helyére a terméket.
A permetszert elzárt, fagy és páramentes helyen szükséges tárolni. A növényvédőszereket mindig eredeti csomagolásukban tároljuk.
A munka befejezésekor a tárolóedényekben csak akkor szabad felhasználatlan permetlét vagy hígítólevet hagyni, ha az edények biztonságosan lezárhatók és illetéktelenek nem férhetnek hozzájuk. Az edények elkerített, lezárható helyen tárolhatók.
A permetszer használata közben a bekevert permetlevet egy napnál hosszabb ideig ne tároljunk.
Mikor időszerű permetezni?
A tavaszi permetezést rügyfakadás előtt, az őszi permetezést lombhullás után szükséges elvégezni. Tájékozódjunk a kiválasztott permetszer használati feltételeiről, a védendő növény mely fejlődési szakaszában használható. (pl. réz hatóanyagú szer virágzáskor leperzselheti a virágokat).
Mit jelent az é.v.i. és az m.v.i. ?
Az é.v.i. az élelmezés-egészségügyi várakozási időt jelenti, azaz a napokban megadott időtartam, ami az utolsó növényvédelmi kezelés és a termény betakarítása (és nem a fogyasztás időpontja) között kell hogy elteljen.
Az m.v.i jelenti a munkaegészségügyi várakozási időt, azaz a napokban megadott időtartam, ami a növényvédelmi kezelés és a kezelt kultúra védőfelszerelés nélküli megközelíthetősége között telik el.
A megadott időtartományban a kezelt állományban csak védőfelszerelésben lehet munkát végezni. Ha az m.v.i. 0 nap, akkor a felszáradást követően lehet munkát végezni védőfelszerelés használata nélkül.
Az é.v.i. megadására nem mindig van szükség. Például ha a permetszer használata egy növénynél virágzás végéig használható, akkor a termésre már nem tud hatással lenni.
Mire kel figyelnünk a permetszer használata közben?
A használati utasítást mindig tartsuk be.
Az egészség és a környezet védelme érdekében mindig vegye figyelembe a termékek kezelésére, tárolására, a maradékok és csomagolóanyagok hulladékként történő elhelyezésére vonatkozó előírásokat.
Ha a permetszer használati utasításában meghatározott védőeszközöket nem használjuk a saját egészségünket kockáztatjuk.
Maradék permetezőszert ne öntsünk lefolyóba, csatornába.
Mire kell figyelni permetezéskor?
Mindig tartsuk be a használati utasítás és adagolás előírásait.
Ha permetkoktélt készítünk , több permetszert egyszerre keverünk be, győződjünk meg róla, hogy a különböző szerek összekeverhetők legyenek egymással.
Egyszerre csak annyi permetszert keverjünk be ami a napi használati mennyiségünk. A permetszer magasabb hőmérsékelten árt a növénynek, alacsony hőmérsékelten pedig nem hat megfelelően. A legideálisabb a 10-25 C közötti hőmérséklet.
Esőben és szeles időben tilos permetezni!
Fagypont alatti hőmérsékleten ne permetezzünk.
A permetszer használata alatt fontos, hogy figyeljünk a kijuttatott szerek elsodródására vagy arra, hogy ne juthasson olyan helyre amelyet meg szeretnénk kímélni a permetszertől. (pl. a megóvandó veteményest a permetezés idejére takarjuk le)
A permetezéskor a közelben állatok és védőfelszerelést nem viselő emberek ne tartózkodjanak.
Óvjuk a méheket, a rájuk vonatkozó permetezési utasítást tartsuk be.
Ma a teendő, ha a permetszer csomagolása megsérült?
A sérült csomagolást haladéktalanul ki kell javítani. Ha szükséges a permetszert át kell csomagolni. Ha lehet használjuk azonos termék kiürült csomagolását. Ha a kiürült flakonon (dobozon) az eredeti címke már nem olvasható készítsen új címkét.
A szer átcsomagolása csak akkor elfogadható, ha az új címke az eredeti címkével megegyező tartalmú. Tartalmazza a szer nevét, a figyelmeztetéseket, veszélyeket, óvintézkedésre vonatkozó információkat, tárolási előírásokat.
Soha ne töltse át a vegyi anyagot élelmiszer tárolására szolgáló edénybe, vagy olyan edénybe, mely gyermekek számára vonzó lehet.
Mi tegyek a kiürült csomagolással?
A használat során a kiürült göngyöleget többször alaposan ki kell öblíteni. Az öblítéshez használt vizet pedig felhasználhatjuk a permetlé bekeveréshez. Amennyiben a kiürített göngyöleg űrtartalma kisebb mint 1 liter,a kimosott edényt a kommunális hulladékba tehetjük. 1 liter feletti méretű göngyöleg begyűjtésében a Cseber Kft, nyújthat segítséget
Milyen védőeszközöket kell használnom permetezéskor?
A permetszer használata idején a viselni szükséges védőeszközökről a szerek leírása ad tájékoztatást.
Két vagy több vegyszer együttes felhasználásakor a legveszélyesebb szerre előírt védőeszközt kell alkalmazni.
Milyen védelemmel kell foglalkozni a permetszer használata során?
A növényvédőszereknél a védőeszközök használatában fontossági sorrendet tudunk felállítani.
1. Arc-, szem- és légzésvédelem (permetszer használata):
Azért helyezhetjük az első helyre, mert a legkisebb mennyiségben belélegzett vegyszer is a nyálkahártyán átjutva vagy a tüdőből felszívódva a véráramon keresztül a test minden részébe eljuthat.
2. Kézvédelem (permetszer használata):
A második előkelő helyet azért kapta kezeink védelme, mert a permetlé bekeverése során valamint a permetszer használata alatt sokszor nagy koncentrációban éri kezünket a vegyszer. A bőrfelület nem túl nagy, viszont a vegyszer koncentráltan éri. Számos vegyi anyag könnyen és észrevétlenül szívódik fel a bőrön keresztül. Ezáltal a vegyszerek közvetlenül a váráramba kerülnek.
3. Test –bőrfelület védelme (permetszer használata):
A testfelszín viszonylag nagy 1,5-2m2 felületű. A nagy felület miatt jelentős mennyiségű vegyszer szennyeződés kerülhet a bőrünkre. (bőrfelület kalkulátor ITT .
4.Lábvédelem – lábfej bőrfelülete (permetszer használata):
A lábvédelemnél is a bőrfelület védelme fontos. Azért került a rangsorba hátrébb, mert kisebb felületről és ritkábban előforduló behatásról van szó.
A következő bejegyzésben a védőeszközök típusaival jelentkezem.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.