Beszereztem a szükséges permetszert. Hogyan használjam? Az előző bejegyzés folytatásaként a használt permetszer védőeszköz szükségességéről írok. Segítek eligazodni, hogy otthon, kiskertemben a permetezési munkálatokhoz milyen védőeszközt szerezzünk be.
Milyen védőeszközöket használjak?
1.Arc-, szem- és légzésvédelem– permetszer védőeszköz
Annak érdekében, hogy a permetszer ne kerüljön a szemünkbe, és ne lélegezzük be, elengedhetetlen a védőszemüveg vagy arcpajzs, valamint az úgynevezett fél- vagy teljesálarc viselése.
Védőszemüvegek – permetszer védőeszköz
Típustól függően védelmet nyújtanak a folyadékok, porok és egyéb mechanikai behatások ellen. Az egyéni szemvédő eszközökre az EN 166 szabvány vonatkozik.
Speciális alkalmazási területként a permetszer használata során háromféle típussal találkozhatunk
- Folyadékok elleni védelem (EN3) – fröccsenő folyadék és hulló permetcseppek ellen használható.
Használata: permetlékészítésnél folyékony növény-védőszereknél, koncentrált permetleveknél. Szabadtéri permetezésnél háti kézi permetező, kézi szórópisztoly esetén.
- Porrészecskék elleni védelem (EN4) – por ellen véd
Használata: permetezés előkészítésnél (por és diszpergálható granulátum típusú készítmények), kézi granulátum szórásnál.
- Gázok és finompor részecskék elleni védelem (EN5) – szálló és lebegő por ellen (füst, gáz ellen is) véd
Használata: Bármely típusú permetszerrel végzett munkafázisra. Zárt téri vegyszerhasználat esetén is.
Arcpajzsok
A szemünk mellett az arcunk többi részét is megóvják a permetszertől. Fröccsenő folyadék és hulló permetcseppek ellen véd. Zárt térben, ahol gáz és gőz képződés várható nem megfelelő.
Használata: permetlé készítésnél folyékony növény-védőszereknél, koncentrált permetleveknél. Szabadtéri permetezésnél háti kézi permetező, kézi szórópisztoly esetén.
Légutak védelme– permetszer védőeszköz
Permetezésnél a levegőbe porlasztott védőszernél az arcpajzs ugyan eltakarja a teljes arcunkat vagy a védőszemüveg a szemünket, de nem akadályozza meg, hogy belélegezzük a permetszert. A légzésvédelemi eszközöket két fő csoportba sorolhatjuk, a környezeti levegőt tisztító szűrő típusú és a szállított levegős rendszerű (izolációs) típusra.
Szűrési elven működő légzésvédő eszközök részecskeszűrők, gázszűrők vagy ezek kombinációi lehetnek. Működési elvük szerint mechanikai, elektrosztatikus vagy kémiai szűrőelven alapulnak. Oxigénhiányos (17 tf% alatti) vagy szellőzés nélküli, zárt térben nem használhatók.
A részecskeszűrő félálarcok kétféle csoportba oszthatók. Egyik típus a teljes egészében szűrőanyagból készült félálarc. Az elmúlt időszakban a Covid járvány idején mindenki szerzett személyes tapasztalatot az FFP1, FFP2 és FFP3 maszkok használatában.
Részecskeszűrő félálarcok:
FFP1 szilárd (por) és folyékony részecskék (köd) ellen melyek nem veszélyesek, de irritatívak lehetnek
FFP2 szilárd (por) és folyékony részecskék (köd) ellen melyeknek mérsékelten veszélyes egészségkárosító hatásuk van
FFP3 szilárd (por) és folyékony részecskék (köd) ellen, melyek mérgező kategóriába soroltak
Használata: kisüzemi és házi felhasználásra, kis mennyiségű, alkalomszerű vegyszerhasználatnál FFP3 részecskeszűrős félálarc VO kiegészítő jelöléssel (szerves gőzök és szagok elleni védelem a maximális koncentrációs határérték alatti szintig).
Másik típus a külön részecskeszűrő betéttel rendelkezők.
Részecskeszűrő betétes eszközök:
Ezek fajtái a félálarcok és teljes álarcok. A fél- vagy teljesálarcok – az orrot és szájat, vagy akár a teljes arcot eltakaró védelmi eszközök – hézagmentesen illeszkednek a viselő arcához, így csak a beépített részecskeszűrőn keresztül kap levegőt a viselője.
Ezeknél a védőeszközöknél a szűrőbetét kivehető. A betét elhasználódása miatt vagy más károsító anyag elleni védekezéskor más betét szükségessége végett kicserélhető. A szűrőbetétek lehetnek gáz-, gőz-, és részecskeszűrők vagy pedig ezek kombinációi.
A szilárd és folyékony lebegő részecskék (por, permet, köd, füst) elleni légzésvédő eszközöket P1, P2, vagy P3 (Particle – részecske) védelmi osztályba sorolás szerinti betűkóddal és fehér színkóddal jelölik.
Részecskeszűrők osztályai:
P1 semleges anyagok részecskéi az EH (egészségügyi határérték) szerint
P2 szilárd, folyékony és vizes aeroszolok közepesen mérgező (egészségkárosító) hatású anyagok részecskéi
P3 szilárd és folyékony aeroszolok mérgező, erősen mérgező és radioaktív részecskéi, rákkeltő anyagok részecskéi, spórák, baktériumok, vírusok, proteolikus enzimek
EH – (egészségügyi határérték) maximális megengedhető munkahelyi koncentráció. Valamely anyag munkahelyi levegőben mért azon koncentrációja, amely napi nyolc óra kitettség mellett jelenlegi ismeretink szerint nincs kihatással az egészségre.
A részecskeszűrős félálarcokra vonatkozó EN149:2001+A1:2009 kiegészítő szabványelőírás szerint, a védőeszközön fel kell tüntetni az “NR” (non-reusable – nem használható fel újra), vagy az “R” (reusable – újra felhasználható) jelöléseket. Ha a terméken az “NR” jelölés szerepel, akkor a maszknak egy műszak, vagyis 8 óra a maximális használhatósági ideje.
Az „R” szűrő típusú gáz- és kombinált szűrők használati idejére általában nincs fix időtartam feltüntetve, mivel az eszköz védőképességének élettartama nagyon sok változó tényezőtől függ (pl. külső hőmérséklet, páratartalom és károsanyag koncentráció, illetve a munka intenzitása, a felhasználható tüdőkapacitása, stb). Ennek megfelelően fő szabályként a szennyezett munkaterületet azonnal elhagyva szűrőt kell cserélni, ha légzésével kapcsolatban a felhasználó bármilyen változást vesz észre (pl. a káros anyag szagát, ízét kezdi érezni, nehezebben lélegzik, fáradékonyabb lesz, szédül, vagy lassul a légáramlás a maszkban, a légzésvédelmi rendszer bármely eleme megsérül stb. ).
Részecskeszűrő betétes eszközök előnyei:
A részecskeszűrő betétes félálarc (és teljes álarc) használata előnye a részecskaszűrős félálarchoz képest. A szűrőbetét légzési ellenállása alacsonyabb, nagyobb a szűrőfelülete, hosszabb a felhasználhatósági ideje ezáltal kedvezőbbek a munkavégzés során. Szűrőbetétes teljes álarc esetén a szemvédelem és az arcvédelem is egyetlen eszközzel megoldhatóvá válik.
Ahol megjelenik a lebegő részecskék (por, permet) mellett a készítmény összetevőinek (hatóanyagának, oldószerének) gőze is, ott kombinált légzésvédő eszközre van szükség.
Gáz-, gőzszűrős eszközök:
A jelölés, barna színkód tartozik a 65C° fölötti forráspontú szerves gázok, gőzök elleni gázszűrőhöz.
Szűrőosztályai a gáz- gőzkoncentráció szerint lehetnek:
1-es osztály 0,1 tf% a károsanyag megengedett maximális koncentrációja (alacsony kapacitás)
2-es osztály 0,5 tf% a károsanyag megengedett maximális koncentrációja (közepes kapacitás)
3-es osztály 1,0 tf% a károsanyag megengedett maximális koncentrációja (magas kapacitás)
Használata:
permetlé kijuttatása, por és granulátum kézi szórása derékmagasság alatt – P2 szűrőbetétes fél- vagy teljes álarc,
permetlé kijuttatása derékmagasság felett, zárt téri használat (fóliasátor, üvegház) – A1P2 kombinált szűrőbetétes fél-, vagy teljes álarc
koncentrált peszticiddel történő munkavégzés (kimérés, permetlé készítés, eszközök betöltése) – A2P3 kombinált szűrőbetétes fél-, vagy teljes álarc
2.Kézvédelem – permetszer védőeszköz
Az MSZ EN 373:2015 szabványsorozat határozza meg a kesztyű védelmi képességét vegyi hatások és, vagy mikroorganizmusok ellen. Használható teljesen zárt, folyadék át-nem eresztő, hosszú szárú (vagy legalább csuklóig érő) gumikesztyű. Anyaga nitril, pvc vagy neoprén. Porózus anyagú (bőr, textil) , vagy félig zárt kesztyű nem felel meg. Vastagsága legalább 0,2mm legyen. Kövessük figyelemmel, ha a termékleírás nagyobb vastagságot határoz meg .Latex kesztyű használata csak már higított permetszer munkálatainál lehetséges, nem javasolt.
3.Test védelem – permetszer védőeszköz
A test védelem esetén a legfontosabb, hogy sehol se maradjon szabadon bőrfelület, hogy a bőrünkön át ne tudjon a permetszer felszívódni. Bár otthoni kertészkedés során legtöbben csak egy hosszú ujjú felsőt és hosszúszárú nadrágot használnak a legmegfelelőbb védelmet a teljes testet borító védőruházatok, az overálok adják.
A védőruházatok között kémiai védőruházatból hat féle típust különböztetünk meg:
- típus: Gáztömör vegyvédelmi ruházat – Folyékony aeroszolokat és szilárd részecskéket tartalmazó folyadék – és gáz halmazállapotú vegyszerek elleni „nem gázzáró” védőöltözetek. (EN 943-1 és EN 943-2)
- típus: Gáztömör vegyvédelmi ruházat – Folyékony aeroszolokat és szilárd részecskéket tartalmazó folyadék – és gáz halmazállapotú vegyszerek elleni „gáztömör” védőöltözetek. (EN 943-1)
- típus Folyadékzáró vegyvédelmi ruházat – Folyadékzáró, nagy nyomású folyadéksugárral tesztelt, folyékony vegyszerek ellen védő ruha. (EN 14605)
- típus: Permetzáró vegyvédelmi ruházat – Permetzáró, nagy nyomásúporlasztással előállított folyékony vegyszerek elleni védő ruházatok. (EN 14605)
- típus: Porrészecskék elleni védőruházat – A levegőben lebegő szilárd részecskék ellen az egész testet védő ruházatok. (EN ISO 13982-1)
- típus: Fröccsenő vegyszerek elleni védőruházat: Fröccsenő folyékony vegyszerek ellen korlátozott védelmet nyújtó védőruházatok. (EN 13034)
A vegyszerálló ruházatok különböző típusaira kiegészítő szabvány vonatkozik peszticidek esetén (DIN 32781)
Növényvédelemben használt ruházatokat a növény védőszerekkel (peszticidek) szembeni védőképesség szerint az EN ISO 27065 szabvány szerint három kategóriába soroljuk:
- védelmi fokozatú öltözék – növényvédelmi munkaruha: Kisebb kockázat esetén (kicsi permetmennyiség kevés szennyeződés esetén). Egyrészes overál vagy kétrészes (zubbony és nadrág) munkaruha. Legyen zárt, csuklónál és bokánál legombolható. A szennyeződés mértéke szerint szükséges mosni. Koncentrált peszticidekkel való érintkezésre nem alkalmas.
- védelmi fokozatú védőruha – 6-os védelmi szintű védőruha: Közepes kockázatú szennyeződés esetén használandó. Overál, csuklón és bokán gumírozott, általában kapucnival ellátott öltözet. Koncentrált peszticidekkel való érintkezésre nem alkalmas
- védelmi fokozatú védőruha – 4-es védelmi szintű védőruha: Fokozott szennyeződés esetére javasolt. Egyrészes overál amely a csuklónál és a bokán gumírozott, általában kapucnis, a varrások biztonsági szalaggal fedettek, dupla cipzárfedéllel ellátott. Koncentrált peszticiddel való érintkezésre is alkalmas.
A 4-es és 6-os védelmi szintű védőruhánál olvassuk el a termékismertetőt, mert lehetséges. hogy a gyártó nem ajánlja a mosást.
A védőruha ujját mindig a védőkesztyű szárára, – a védőruha lábszárát a védőcsizma szárára kívülről kell ráhúzni!
Kiegészítők:
védőkötény – legtöbbször PVC anyagú, fröccsenő koncentrált folyadékok ellen véd
védőkalap – széles karimájú, zárt, szellőző nyílások nélküli kalap mely a folyadékot és port nem engedi át.
4.Lábvédelem – permetszer védőeszköz
Teljesen zárt, folyadék át-nem eresztőhosszú gumicsizma (vagy legalább magasszárú gumicipő) .Anyaga butigumi vagy PVC. Nem alkalmas porózus anyagú (vászon, bőr) cipő. Nyitott vagy bokáig érő lábbeli (papucs, szandál, félcipő).
A magasszárú lábbeli azért is fontos, hogy a védőruha szára kívülről ráhúzható legyen. Így a védőruhára kerülő permetezőszer nem tud a lábbelibe belefolyni.
Milyen védőeszközöket szerezzek be otthoni felhasználáshoz?
Otthoni általában kis mennyiségű de többféle növényvédő szer, alkalomszerű felhasználása történik (gyümölcsös, veteményes, szőlő stb. kezelése). Az előkészítést és a felhasználást is általában egy ember végzi.
Ajánlott permetszer védőeszköz kombináció:
Arc-, szem- és légzésvédelem – FFP2(VO) részecskeszűrő félálarc, EN166 EN3-as védőszemüveg (szükség esetén P2 szűrőbetétes félálarc EN3-as védőszemüveggel, teljes álarcnál az álarc EN3-as, nincs szemüveg)
Kézvédelem: PVC, neoprén, vagy nitril gumikesztyű
Test védelem: 5-6-os típusú védőruha, vagy növényvédelmi munkaruha+ kalap
Lábvédelem: PVC gumicsizma
Anyag előkészítési munkafázisnál kiegészítőként: szükség esetén PVC kötény
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.