Az előző cikk folytatásaként a számítógépes munkahely kialakítást nézzük meg kicsit alaposabban. Milyen egeret, billentyűzetet válasszak? Hogyan helyezzem el ezeket az eszközöket? Billentyűzet és egér használata esetén is vigyáznom kell az egészségemre?
Milyen orvosi vizsgálatok elvégzése vonatkozik a képernyős munkahelyre?
Foglalkozás – egészségügyi orvosi vizsgálat elvégzése szükséges:
- képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt,
- ezt követően kétévenként,
- amennyiben olyan látási panasza jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe.
Mit kell tudni a képernyő előtti éleslátást biztosító szemüvegről?
Ha a munkavállalót foglalkoztató munkáltatónál működő orvos megállapítja, hogy a munkavállaló részére a képernyő előtti éleslátást biztosító szemüveg biztosítása szükséges lehet, a munkavállalót beutalóval utalja be a szemészeti szakvizsgálatra. A beutalóban fel kell tüntetni a képernyő előtti éleslátást biztosító szemüveg használatát szükségessé tevő munkakör megnevezését, és annak a szakvizsgálathoz szükséges mértékű leírását is. Szemész szakorvos dönti el a szükségességet.
Ha szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaló által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.
Számítógépes munkahely kialakítás feltételei
Milyen feltételek vonatkoznak a képernyő kialakítására számítógépes munkahely esetén?
A monitoron megjelenő jelek jól definiáltak és világos formájúak, megfelelő méretűek legyenek, a jelek és a sorok közötti megfelelő térközzel.
A képernyőn megjelenő kép legyen stabil, villódzásnak vagy az instabilitás más formájának nem szabad előfordulnia.
A fényesség, illetve a jelek és a háttér közötti kontraszt legyen a használó által könnyen állítható és a környezeti feltételekhez könnyen hozzáigazítható.
A képernyő a használó igényeinek megfelelően legyen könnyen és szabadon elfordítható, dönthető.
Biztosítani kell külön monitorpolc vagy állítható asztal használatát.
A képernyő legyen mentes olyan tükröződéstől és fényvisszaverődéstől, amely a használónak kényelmetlenséget, látási nehézséget okozhat.
Számítógépes munkahely – képernyő elhelyezési tippek:
A monitornak minden irányban mozgathatónak kell lennie és 20 fokban hátra kell dönteni a helyes testtartás érdekében. Ne állítsuk ablakkal szembe illetve háttal az ablakon bejövő fény miatt. Sarokban ablak és fal találkozásánál elhelyezhetjük 45°-os szögben. Fontos még figyelni a felbontásra, valamint a betűméretre.
Képernyő típusok – kétféle monitort különböztetünk meg:
Katódsugárcsőves – CRT monitor:
Egy megfelelően kialakított vákuumcsőben mágneses mezővel vezérelt vékony elektronsugár (soronként) rajzolja ki a képet egy foszforeszkáló képernyőre. Az elektronsugár hatására a foszforeszkáló anyag világít. Az előnye, hogy olcsó és szinhű, azaz nyomtatáskor ugyan az a szín jelenik meg, ami a képernyőn.
Hátránya, hogy ez a képernyő típus sugároz, valamint – bár nem érzékeljük – a folyamatos frissítések miatt lényegében “villog” (minél nagyobb a frissítési frekvencia, annál kevésbe). Különböző mértékben állítottak elő káros elektromágneses teret és röntgensugarat, valamint elektrosztatikus feltöltődést.
A régi, nagy hasú, katódsugárcsöves monitorok sugárzása, vibrálása nem csak fárasztotta a szemet, hanem komoly fejfájást, szédülést is kiválthatott, méghozzá viszonylag rövid időn belül, főleg ha valaki naphosszat bámulta. A crt monitorokhoz képernyőre szerelhető, hálószerű szűrőt, később pedig szemüveget is lehetett kapni, amivel csökkenthető volt a hatásuk.
Manapság már ritkán találkozhatunk vele felváltották a modern folyadékkristályos monitorok.
Folvadékkristátyos – LCD monitor:
Működési elve az hogy, bizonyos folyadékkristályok elektromos térerő hatására változtatják optikai tulajdonságaikat, fényáteresztő képességüket. Alacsony fogyasztásúak, laposak, nem villódzanak. és nem sugároznak. Csekély a hőkibocsájtásuk, a képernyő szélén nincs torzítás Hátránya viszont, hogy nem mindig szinhűek.
Mindkettőnek megvan az a hátránya, hogy a szemnek folyamatosan fókuszálnia kell rá. hogy ne homályosodjon el, valamint hogy az erős odafigyelés miatt az ember kevesebbet pislog, így
kiszáradhat a szem.
Mit jelen az, hogy kiszárad a szem?
Természetes körülmények között az ember nagyjából 25-ször pislog egy perc alatt. Ez a szám erős koncentráció hatására akár 10 alá is csökkenhet, ami – azzal együtt, hogy a monitor esetében közvetlenül egy fényforrást néz –, nagyon nem tesz jót a szemének: a szemgolyó kiszáradását, fájdalmas, szúró érzést eredményezhet.
Képernyő használati tippek:
Valamennyi számítógépes munkahely esetén a képernyő méretét és formáját az elvégzendő tevékenységhez kell illeszteni. A csupán szövegfeldolgozásra használt képernyőnél a 15-17 coll elegendő, de az új beszerzéseknél már 22-25 coll a gyakoribb, 16:9 kivitelben.
Grafikus és multimédiás tevékenység esetén ennél nagyobb képernyő választását javasoljuk, melynél az oldalarány 16:10 vagy 16:9.
Az LCD készülékeken nem ajánlatos a felbontás műszaki-fizikai változtatása még akkor sem, ha arra a Microsoft Windows menüje egyébként lehetőséget ad.
Képernyőtől való optimális távolságot több tényező befolyásolja (pl. szoftver, képernyő mérete, munkavállaló adottságai). A 21 collos képernyőnél a szem és a képernyő felülete között 60-70 cm a távolság.
Egészségmegőrzési tipp – képernyő:
A képernyő kijelzője mindig tükrözésmentes (matt) legyen. Ha munkája túlterheli szemét, vagy Ön már nem fiatal, kérjen a munkáltatótól nagyobb méretű képernyőt, melyet jól lát szemüveg nélkül is. Egyszerre több munkafolyamatot végzők, több adatállománnyal dolgozók számára célszerű több (lehetőleg azonos típusú, de mindenképpen azonos méretű) monitort használni. Két vagy több monitor egy képernyős munkahelyen történő használata esetén igyekezzen szemétől azonos távolságra elhelyezni a monitorokat, és azok dőlésszöge, valamint a kijelző beállításai is megegyezőek legyenek.
Milyen előírások vonatkoznak a billentyűzetre?
A billentyűzet legyen dönthető és a monitortól különálló annak érdekében, hogy a használó kényelmes munkatesttartást vehessen fel, karja és keze ne fáradjon el.
A klaviatúra előtt legyen elég hely ahhoz, hogy a számítógép-kezelő kezét és csuklóját megtámaszthassa.
A billentyűzet felszíne legyen fénytelen, a fényvisszaverődés elkerülése érdekében.
A billentyűkön lévő jelek egymástól könnyen megkülönböztethetőek és a munkahelyzetből jól olvashatóak legyenek.
Számítógépes munkahely – billentyűzet tipp
Ergonomikus billentyűzet kiválasztásával nem csupán az adatbeviteli teljesítmény növelhető, hanem lehetővé teszi a kéz, kar és a váll feszültségmentes munkáját.
A számítógépes munkahely ergonomikus billentyűzetének legfontosabb követelményei az alábbiak:
- Rugalmasan állítható, dönthető.
- Matt vagy világos, fényvisszaverődés nélküli felület [sötét írásjelek világos alapon, a kontraszt legalább (3:1).
- A jelek egymástól jól megkülönböztethetők.
- Egyértelműen észlelhető visszajelzést ad (2-4 mm billentyűzet le-nyomás, 0,5 és 0,8 N erő).
- Csúszásmentes felállítás, használat.
- A középső betűsorok magassága 3 cm-nél kisebb.
- Az írásjelek mérete legalább 3,2 mm.
- Nincsenek éles sarkok, és peremek.
Egészségmegőrzési tipp – billentyűzet
Érdemes megtanulni a 10 ujjal való adatbevitelt, mivel ha csupán jobb kézzel gépel, a bal oldali billentyűk használatánál keze hosszabb távolság megtételére kényszerül és ez ergonómiai szempontból nyilvánvalóan káros, valamint lassítja az adatbevitelt és a szemet fokozottan terheli.
Mindenképpen káprázásmentes, matt felületű billentyűzetet válasszon. Tisztítsa rendszeresen a billentyűzetet és az egeret, lehetőleg nedves törlőkendővel! Különösen vevőszolgálati munkahelyeken, ahol több munkatárs használ azonos billentyűzetet és egeret, könnyen elszennyeződnek.
Jelenleg a koronavírus terjedése esetén minden új használó esetén a használat előtt és után is javasolt a tisztítás elvégzése.
( Kutatások szerint a billentyűzetek baktériumokkal szennyezettebbek lehetnek, mint a WC-deszkák.)
A munkaasztal szélétől legalább 100 mm-re helyezze el a billentyűzetet, különben a „semleges csuklóhelyzet” nem valósulhat meg.
A megemelt billentyűzet a kézfej folyamatos felemelését igényli gépelés közben, így az a visszahajlás miatt az ujjmozgató inakat kényszer-helyzetben tartja.
A billentyűzet alján találhatóak kihajtható lábak – kihajtsam őket vagy ne?
Erről találsz egy cikket a Dívány oldalán ITT
Számítógépes munkahely – egér használata:
A szokásos, általánosan használt egér nem mindenkinek és nem minden feladatra alkalmas, a rosszul választott egér egészségromlást okozhat, csakúgy, mint a jól megválasztott, de rosszul használt eszköz.
Az egerek lehetnek:
- mechanikus (alján golyó van)
- optikai és lézeres (a készített fényképek közötti eltérés által működik)
- egyéb (BlueEye, DarkField, stb.)
Logitech cikk a hagyományos lézeres és darkfield egérről ITT
A vezeték nélküli egerek előnye a könnyebb mozgathatóság, munka-helyzethez való jobb illeszthetőség. A számítógépnél az egér jobb és bal oldalra egyaránt helyezhető a kezelő kézhasználatától függően (ha ezt az egér kialakítása támogatja).
Egészségmegőrzési tipp – egér
Az egér kiválasztásánál vegye figyelembe a kézméretét, és azt, hogy bal- vagy jobbkezes.
Fontos, hogy az alkar és a csukló közel egy vonalban legyen, melyet csuklótámasz, csuklótámasszal ellátott egérpad segítségével lehet segíteni.
Igyekezzen az egeret minél közelebb hozni a teste középvonalához, mert a kéz és kar súlyos megbetegedését okozhatja a hosszú idejű és intenzív egérkezelés (lásd RSI), különösen ha a karját, könyökét nem támasztja alá.
Törekedjen arra, hogy vállának egyoldali csavarodása az egér használatánál a lehető legkisebb legyen.
Elsajátítható az egér két kézzel felváltva történő használata, a felváltva történő használattal csökkenhet az egyik kéz, kar, váll megterhelése.
irodalom: Spiegel István- Képernyős munkahelyek biztonsága
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.