A szén- monoxid érzékelők használata
Súlyos, halálos balesetekkel zárult a múlt év legvége és kezdődött az idei év legeleje. Sokszor került már a sajtó hírverésébe a gyilkos, szén-monoxid mérgezés. Amiről kevesebbet hallani az a szén-monoxid érzékelők használatának szerepe.
Mostani írásom nem tartalmaz újdonságokat, de remélem, hogy egy újabb információs forrásként talán több emberhez eljut. Talán olyanoknak is felhívja a figyelmét akik akár tudatlanul is állandó veszélyben vannak.
Mi is a szén-monoxid?
A szén-monoxid színtelen , szagtalan és ízetlen gáz, mely szén tartalmú anyagok tökéletlen égése során keletkezik. A tökéletlen égés tipikus esete, ha az égéshez szükséges oxigén nem áll kellő mennyiségben rendelkezésre. A szén-monoxid erősen mérgező. Mivel emberi érzékszervekkel nem érzékelhető, „néma gyilkos”-nak is nevezik.
A szén-monoxid sűrűsége közel áll a levegőéhez, csak egy kicsivel könnyebb nála. Fizikai tulajdonságai nagyon hasonlóak a levegő 78%-át kitevő nitrogén jellemzőihez. Felfelé száll, de a levegővel kis légáramlás hatására is erősen keveredik, ezért egy helyiségen belül rétegződés gyakorlatilag nem alakul ki. (nem gyűlik össze a mennyezeten).
Nem tévesztendő össze a borospincékben erjedési folyamat során keletkező szén-dioxiddal (mustgáz), mely a levegőnél nehezebb és a levegőt kiszorítva a helyiség alján gyűlik fel.
Milyen a hatása az emberi szervezetre ?
A szervezet oxigénellátását az ereinkben keringő vérben biztosítja. A vérben található hemoglobin köti meg az oxigént és szállítja a szervekhez, sejtekhez. A szén-monoxid 240-szer erősebben kötődik a hemoglobinhoz mint az oxigén (carboxyhemoglobin), meggátolva az oxigén megkötését. A mérgezéses tüneteket az oxigénhiány okozza, mely a vér carboxyhemoglobin szintjével van összefüggésben. A carboxyhemoglobin felhalmozódik a vérben, így minél nagyobb a tartalma, annál komolyabb tünetek jelentkeznek. A felhalmozódás mértéke és sebessége függ a belélegzett szén-monoxid koncentrációtól.
Milyen tünete van a szén-monoxid mérgezésnek ?
A mérgezés nehezen észrevehető, mert a tünetek könnyen összetéveszthetők egyéb betegségek tüneteivel. Az enyhe mérgezés tünetei a következők: fejfájás, szédülés, émelygés, hányinger, egyensúly-vesztés, hastáji fájdalom, zavartság vagy kábultság. Az enyhe, vagy észrevétlen mérgezés tünetei később is jelentkezhetnek , ennek tünetei lehetnek: emlékezetkihagyás, zavarodottság, koordinációs zavarok. A mérgezésből az érintettek jellemzően károsodás nélkül felépülnek. Azonban a mérgezettek 10-15%-a maradandó szív-, agyi és idegrendszeri károsodást szenved. Nagyobb mértékű koncentráció esetén emlékezetvesztés, látászavar , izomgörcsök jelennek meg a végtagokon majd az egész testen, ezt követően az izmok ellazulnak, a légzés megszűnik, végül beáll a halál. A szén-monoxid mérgezés erőteljesebb hatással lép fel csecsemők, kisgyermekek, idős emberek, várandós anyák és magzataik esetében.
Újraélesztés lépései a defibrillátorral kapcsolatos blogban ITT
Hogyan keletkezik a szén-monoxid ?
A gázkészülékek meghibásodásából vagy az egyéb okból fellépő nagy mennyiségű szén-monoxid beáramlásnak nincsenek előzetes jelei, ezekben az esetekben csak megbízható szén-monoxid riasztó nyújthat megfelelő védelmet. Fontos azonban megemlíteni, hogy a riasztó nem a megoldás, hanem egy eszköz amely felhívja a figyelmet a kialakuló veszélyre.
A szén-monoxid jelenléte nem feltétlenül hibás gázkészülék használatára utalhat. A gázkészülék a működése során a levegő oxigénjét használja. A tökéletesen záródó, új, ablakok megakadályozzák a lakás friss levegő utánpótlását. A légutánpótlás hiányát súlyosbíthatja , ha a lakás légterét valamilyen berendezés, például konyhai szagelszívó, WC szellőztető ventilátor stb. kezdi szívni. Ha a lakás légtömör (jól záródó nyílászárók), akkor a levegő a kéményen keresztül jut a légtérbe. Ha a gázkészülék éppen működik, akkor először a tökéletlen égés üzemállapota következik be, gyakran mielőtt még a gázkészülék füstgáz visszaáramlás kapcsolója megállítaná a berendezést.
Minden, a kémény huzatát csökkentő tényező kockázati forrást jelent. Ez nem zárható ki teljesen tökéletes állapotú kémények esetén sem. Létezhet olyan időjárási körülmény ami a kémény huzatát csökkenti. Ettől még nem lesz szén-monoxid mérgezés, de az egyéb kockázati faktorokat felerősíti a jelenség.
A probléma nem a kéménnyel van. A kéményből nem jut vissza füstgáz, a CO a gázkészülékben keletkezik mert az égéshez nem áll rendelkezésre elég oxigén, az előbb felsorolt okokból. A szén-monoxid tehát nem “visszakerül”, hanem a lakásban, a gázkészülékben keletkezik, a kéménybe be sem jut!
A lakásban a szén-monoxid veszélyes mennyiségű feldúsulása alapvetően három okra vezethető vissza:
- nem megfelelő, a nyílt lánggal égő berendezés műszaki kialakítása
- a nyílt lánggal égő berendezés levegő utánpótlása nem biztosított
- elmaradt a berendezések karbantartása, tisztítása, vagy a kéményseprés
Milyen megoldásokkal kerülhető el a szén-monoxid mérgezés?
- a régi nyílt égésterű gázkészülékeket le kell cserélni korszerű zárt égésterű készülékekre (a zárt égésterű berendezés oxigénellátása nem a lakás légteréből történik, attól független)(egyéb fűtési rendszerek bevezetése esetén a gázkészülék használata kiváltható)
- gáztűzhely helyett elektromos tűzhely használata (gázkészüléket kiváltjuk más berendezés használatával)
- megfelelő légellátás biztosítása megfelelő szellőzők beépítésével (szolgáltató által előírt résszellőzők beépítése)
- konyhai elszívó (minden elszívó) reteszelése biztonsági nyomáskülönbség kapcsolóval
Mindezek megvalósítása nem mindenki számára lehetséges azonnal. Ezért nyílt égésterű berendezések használata esetén mindenképpen szükséges megbízható és jó minőségű szén-monoxid riasztó beszerzése és beüzemelése.
Érzékelőt csak megbízható forrásból, műszaki cikkeket forgalmazó üzletben szabad vásárolni. Vásárlásnál keressék a magyar nyelvű használati utasítással rendelkező és megfelelő minőségű készülékeket. A néhány ezer forintos érzékelők megbízhatósága jellemzően nem megfelelő, ezek hamis biztonságérzetet keltenek bennünk.
Melyik a jó szén-monoxid érzékelő?
A szén-monoxid-érzékelők tehát csak akkor tudják betölteni funkciójukat, ha megbízható típust szerzünk be, és azt a gyártó előírásainak megfelelő helyre és megfelelő módon telepítjük. Fontos tudni, hogy ezeknek érzékelőknek is van szavatossági idejük. Javasolt az eszközt kétévente megfelelő tanúsítványokkal rendelkező laboratóriumban bevizsgáltatni. A szén-monoxid-érzékelők ellenőrzését soha ne végezzék el otthon. Egy kipufogóhoz tartott, vagy cigarettafüsttel lefújt érzékelő jelez ugyan, ám olyan terhelést kap a „házi teszt” során, hogy az a további biztonságos működésre, életmentésre alkalmatlan. Az érzékelők élettartama (általában 5 év) lejárata előtt le kell cserélni.
Megfelelő érzékelők:
Megfelelő érzékelők felsorolása: COMPUTHERM CO1400, CORDES CC-4000, Ei Electronics Ei207, Ei Electronics Ei207D, FlammEx FMG 3255, Global/Jabo JB-C888, SITERWELL GS811-B (Global felírat a csomagon), home by SOMOGYI CO08, home by SOMOGYI COS 10, Honeywell H450EN (H2109B0180SEHU), Honeywell XC70, Honeywell XC100, Honeywell XC100D, Kidde 7DCO, steck! SC 108, steck! SCE 141, steck! SCH 142, stilo STI 1022, TRACON ELECTRIC CO201A,
Nem megfelelő érzékelők:
Nem megfelelő érzékelők felsorolása: CO-01, CO-02, GYCO, KJGE01, VTC-268B, Alfa Centauri RCC412, COMPUTHERM M5000, CO-TECHNIK FX040, CO-TECHNIK FXCD010, düwi 69325, düwi 69326, everest ECO-01W, everest ECO-04, Fire Angel CO-9X, Jabo JB-C06 (Global felírat a csomagon), Jabo JB-C686L (Global felírat a csomagon), Lydian LYD-809 (Global felírat a csomagon), SITERWELL GS804 (Global felírat a csomagon), SITERWELL GS832 (Global felírat a csomagon), HOME SENTINEL HS-C686L, KÖNIG SAS-CA100, LogiLink SC0101, MENTAVILL COE-168 (500002), ORNO OR-DC-605, Qlight 3BC006, Qlight 3BC004, home by somogyi CO 06, home by somogyi COG 01, home by somogyi COG 02, home by somogyi CO 07 LCD, steck! SC 103, steck! SC 131, steck! SCF 100.
Részletesebb információkat a katasztrófavédelem honlapján találhat.
Szén-monoxid van a lakásban, mit tegyek ?
Teendők szén-monoxid mérgezés esetén: Szén-monoxid mérgezés esetén több dologra is figyelnünk kell a mentés során. A helyiségben vagy akár az egész lakótérben még mindig kimutatható lehet a mérgező gáz ezért azonnal hozzuk ki a bent tartózkodókat és ne lélegezzünk az érintett területen. A szabad levegőn helyezzük biztonságba a mérgezést szenvedett embereket, ájulás esetén pedig alkalmazzuk a stabil oldalfektetést. A lehető legrövidebb időn belül kérjünk szakszerű segítséget, értesítsük a katasztrófavédelmet és a mentőket az ismert segélyhívó számokon. Amennyiben lehetőségünk van a tüzelő-fűtő berendezés biztonságos lekapcsolására, a szellőztetésre és a gázrendszer főcsapjának elzárására, ezeket is tegyük meg. Ha valaki magán érzi a szén-monoxid-mérgezés tüneteit, azonnal menjen a szabad levegőre, és tárcsázza a 112-es számot, vagy a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon.
Egy gyártó elérhetősége a megfelelő szén-monoxid érzékelő gyártói közül (Honeywell)
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.