Mindent megtettél a büntetés elkerülése érdekében? Biztos vagy benne hogy ha ellenőr téved cégedhez, akkor mindent rendben talál? A cél 2021-ben a büntetés elkerülése vállalkozásodban.
A korábban megkezdett fontos teendők felsorolásával még nem végeztünk. Folytassuk ott, ahol előzőekben abbahagytuk. További tippek a büntetés elkerülése érdekében.
Büntetés elkerülése harmadik: a kémiai kockázatértékelés:
Kicsit lesarkítva a kémiai kockázatértékelés meghatározza, hogy a veszélyes vegyszereket hogyan tároljuk. Ezeket az anyagokat hogyan használhatjuk. Ha baleset történik, akkor mit tegyünk,
A kémiai kockázatelemzés hasonlít a munkavédelmi kockázatelemzéshez. A kémiai veszélyeket tárja fel, segítségével ezek a veszélyek minimalizálhatók. Megelőzi, hogy a kémiai anyagok használatából, tárolásából baleset történjen.
Megint egy egyszerű példa, ha valaki Hypót és Domestost összeönt, akkor klórgáz keletkezik. A klórgáz már kis mennyiségben is elég kellemetlen tüneteket okoz. Erősen maró és mérgező hatású gáz.
A klórgáz a nedves emberi szövetekkel (pl. szem vagy a felső légutak) érintkezve, a szövet víztartalmával sósavat képez. Már kis töménységű gáz belélegzése is nyomban égő érzést okoz az orrban és a torokban. Fullasztó, gyakran rohamokban jelentkező köhögést és nehézlégzést vált ki. A szemben égő, szúró fájdalom, könnyezés jelentkezik. Nedves bőrön szintén égő érzést okoz és egészen a hólyagképződésig ingerli a bőrt. Nem hangzik megnyugtatóan, pedig csak két, sűrűn előforduló, egyszerű tisztítószerekről volt szó. A ilyen és hasonló veszélyek feltárásával elkerülhető, hogy munkásaidat baleset, egészségkárosodás érje.
Munkavédelmi oktatáson mindig elhangzó figyelmeztetés, hogy a használt anyagokat csak eredeti csomagolásukban lehet tárolni. Átcímkézni, áttölteni tilos!
Számos baleset történt már abból, hogy vegyszereket üres PET palackba töltöttek át. Valaki nem tudta, vagy csak összecserélte a palackokat és gyanútlanul beleivott. Ilyen apróságnak tűnő dolog egy erős sav vagy lúg esetén komoly maradandó károsodást okozhat. Az gondolnád, hogy ilyen biztos nem fordulhat elő. Ki kell ábrándítsalak, jóval többször történik ilyesmi mint gondolnád.
Honnan tudom eldönteni egy vegyi anyagról, hogy veszélyes?
Minden vegyi anyag csomagolásán fel kell tüntetni a veszélyességet. Erre egy piros keretezésű csúcsára állított négyzet utal. A négyzetben a fehér mezőben fekete piktogram adja meg veszély típusát.
Kezünkbe akadhat még régi jelzésű termék is. Itt a négyzet narancssárga színű, a keret fekete, a piktogram szintén fekete. Itt a négyzet viszont nincs csúcsára állítva.
Ha alaposabban szemügyre veszünk egy ilyen csomagolást akkor észre vehetünk rajta bizonyos H és P mondatokat is. A H mondatok figyelmeztetést tartalmaznak, A P mondatok óvintézkedésre hívják fel a figyelmet. Ezek segítenek a biztonságos használatban.
Biztonsági adatlapok beszerzése
A biztonsági adatlap vegyi anyagokra vagy keverékekre összeállított dokumentum, amely széleskörű információt tartalmaz az anyag vagy keverék összetételéről, fizikai, kémiai, egészségügyi és környezeti hatásairól, a termékek biztonságos felhasználásáról, tárolásáról, ártalmatlanításáról.
A felhasznált anyagok biztonsági adatlapjait (amennyiben van) a munkaterületen hozzáférhető módon biztosítani kell, hogy szükség esetén a kezelési-tárolási, használati, toxikológiai, ártalmatlanítási és szállítási információk azonnal és mindenki számára hozzáférhetőek legyenek. A vegyi anyagok használatáról a munkavállalókat oktatás keretein belül ismertetni kell.
A büntetés elkerülése :negyedik az elektromos biztonság.
A szükséges és hatóság által ellenőrzött vizsgálatokat két típus szerint különböztetném meg. A megkülönböztetés egyik fő szempontja ,leegyszerűsítve, a vizsgálatok gyakorisága.
Az egyik vizsgálat az épület és a helyiségek beépített vezetékrendszere , az elektromos hálózat elemei, a kapcsolók, konnektorok valamint a fixen beépített elektromos eszközök biztonságosságára vonatkozik.
Az érintésvédelmi felülvizsgálat célja, hogy a kötelező törvényi szabályozás szerint ellenőrizze, hogy a villamos berendezés szabványosan, a műszaki követelmények szerint lett kialakítva.
Az időszakos vizsgálatok arról győződnek meg, hogy a villamos berendezések állapota nem romlott le a használat során, veszélyt jelent-e a környezetére.
A vizsgálat szemrevételezéssel és érintésvédelmi műszerek használatával történik.. Csak megfelelő végzettségű szakember végezheti. Itt ezen vizsgálatok ismétlődési ideje 3 év. A vizsgálatok jegyzőkönyveit meg kell őrizni és kérésre meg kell mutatni.A büntetés elkerülése érdekében ne hanyagold el ezt a feladatot.
A hordozható elektromos kéziszerszámok esetén az érintésvédelmi ellenőrzés elvégzése évente kötelező. A sűrűbb ellenőrzésre az a magyarázat, hogy mivel ezek az eszközök hordozhatóak a felhasználási helyük gyakran változik. Sok készülékek a burkolata, a vezeték és a dugvilla is sérülékenyebb. Nagyobb az esélye a meghibásodásnak.
Kézi elektromos kisgépek érintésvédelmi ellenőrzésének elvégzése egyszerű működési próba és szemrevételezéses ellenőrzés. Műszeres ellenőrzés nem kötelező, de általában a szigetelés vagy folytonosság mérési vizsgálat is megtörténik. Elvégzője bármely villamos végzettségű szakember lehet, akár a cég karbantartó villanyszerelője.
Az ezzel kapcsolatos teendőket ne hanyagold el. Az áramütés veszélyességével kapcsolatosan csak annyit kérdeznék, hogy tudtad-e, hogy a villamosszék kitalálásának ötletét a sok súlyos áramütéses baleset adta?
Az hogy milyen sok elektromossággal kapcsolatos baleset történik elég ha beírod a keresőbe munkahelyi áramütés vagy hasonló keresőszókat.
Életből kiragadott példák szerint áramütéses baleset miatt a munkáltató ellen súlyosabb esetben gondatlanságból elkövetett életveszélyt okozó testi sértés, halálos balesetnél halált okozó foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt nemegyszer indult büntetőeljárás.
Arra is volt már példa, hogy egy könnyebb áramütéses baleset után a munkavállaló rövid idejű táppénz után gyógyultnak tűnt. Később idegi panaszokkal a neurológiai klinikán kezelték. Munkáltatója ellen kártérítési pert indított.
A büntetés mentes cégért: ötödik a tűzvédelem.
Kell-e tűzvédelemmel foglalkoznom?
Tűzvédelem kapcsán amivel minden vállalkozásnak foglalkoznia kell, az a tűzvédelmi oktatás.
Minden munkavállalónak mielőtt munkába áll meg kell ismernie a rá vonatkozó szükséges tűzvédelmi ismereteket.
Számíthatok-e büntetésre, ha nem tartok tűzvédelmi oktatást?
Új munkavállalót a belépése után 15 napon belül kell tűzvédelmi oktatásban részesíteni igazolt módon. Ha nem részesül oktatásban a hatóság 30.000 – 1.500.000 Ft bírságot szabhat ki. A munkavállalók ismétlődő oktatásának elmaradását a hatóság tűzvédelmi szankcióként 30.000 – 1.000.000 Ft bírsággal sújthatja. Az oktatás elmaradásával a munkavállalók, a megfelelő ismeretek hiányában, több tűzvédelmi szabálytalanságot is elkövethetnek , amelyekkel tovább növekedhetnek a bírsági tételek.
Ezek után felmerül a kérdés megéri ekkora büntetést (még ha nem is a maximális tételt kapod) kockáztatni egy tűzvédelmi oktatás miatt? A cél a büntetés elkerülése 2021-ben is.
Szükségem van-e tűzvédelmi szabályzatra?
Ha a cégednél ötnél több embered van akkor a tűzvédelmi szabályzat elkészítése kötelező.A tűzvédelmi szabályzat elkészítésének elmulasztását (ahol kötelező) a hatóság 50.000-250.00Ft pénzbírsággal sújtja.
Mi a tűzvédelmi szabályzat?
A tűzvédelmi szabályzat a tűzmegelőzés egyik legfontosabb dokumentuma. Itt kerülnek meghatározásra a tűzvédelmi feladatokat is ellátó személyek feladatai és kötelezettségei, az adott épületre, helyiségre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályok és előírások. A tűzvédelmi szabályzat tartalma a dolgozók tűzvédelmi oktatásának alapját is képezi.
Ahol kötelező a szabályzat elkészítése ott azt a rendeltetésszerű tevékenység megkezdése előtt el kell készíteni.
Büntetés elkerülése hatodik: Dohányzásra vonatkozó szabályok
A dohányzás számára kijelölt helyek kivételével nem szabad dohányozni a munkahelyeken.
A dohányzás tilalmát és a kijelölt dohányzóhelyet piktogramos táblával szembetűnő módon kell jelölni.(1999. évi XLII. törvény)
Mekkora büntetésre lehet számítani ?
Aki a dohányzási tilalmat megszegi 20.000-50.000 Ft , helyszíni bírságként 30.000Ft büntetéssel sújtja
Ha nem követeled meg embereidtől a tilalom betartását, akkor személy szerint téged 100.000 – 250.000Ft bírságra ítélnek.
Cégednek, azaz neked a büntetés elkerülése helyett 1.000.000 – 2.500.000 Ft bírságot kell megfizetni.
(39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet)
Nem véletlen, hogy a magas büntetési tétel miatt elég ritkán találkozhatunk ezen előírás megsértőivel.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.