A tudományos eredmények adatai alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a dohányzás káros az egészségre. A dohányzásnak döntő szerepe van többféle légzőszerv, szív- és érrendszeri betegség kialakulásában. A megfigyelések és felmérések alapján megállapítható, hogy a passzív dohányzás is egészségkárosító tényezőként jelentős. Kiemelten fontos a munkahelyeken foglalkoznunk a nemdohányzók védelme érdekében betartandó előírásokkal.
Alapfogalmak a dohányzással kapcsolatosan
Mi a főfüst?
A főfüst a cigaretta elszívásakor beszívott füst.
Mi a mellékfüst?
A cigaretta szívási szünetében a közvetlenül a levegőbe jutó füst. A mellékfüst a főfüsthöz képest nagyobb mennyiségben tartalmaz rákkeltő és mérgező anyagokat.
Milyen panaszokat, betegséget okoz zárt térben a dohányfüst?
A dohányzás befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait, a szervezet hormon és enzim működéstét, vitamin és ásványi-anyag háztartását.
dohányzással kapcsolatos panaszok:
- szemészeti panaszok
- orrpanaszok
- orrfolyás – orrdugulás
- orrviszketés
- fejfájás – rekedtség
- szédülés
- hányinger
- köhögés– légzési nehézségek
- torokfájás
Erős dohányosoknál 50 éves kor felett az esetek 90%-ában alakul ki reggeli köhögés és köpetürítés.
dohányzással kapcsolatos súlyos betegségek:
- tüdőrák
- orrüregi rák
- szívinfarktus
Mekyik jogszabály foglalkozik a nemdohányzók védelmével ?
A 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló rendelet.
Mekkora a dohányzás halálozási aránya Magyarországon?
A dohányzás a tüdőrákos halálesetek 90-95 %-áért felelős. A rákos elhalálozások 30-35%-a vezethető vissza a dohányzáshoz. A légúti halálos megbetegedésnél sem jobb a helyzet, itt 80-85% , a szív és érrendszeri halálozásnál 20-30% a statisztikai arány.
Magyarországon 19 percenként 1 , naponta 77 honfitársunk hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségben. Ez egészévre vonatkozóan 28.000 fő.
Dohányozhatok a munkahelyen?
Teljes mértékű a tiltás a munkahely zárt légterű helyiségeiben. A zárt légtérben történő kialakítás módja a következő kérdésben.
Hogyan alakíthatok ki zárt légtérben dohányzóhelyet?
Zárt légterű dohányzóhely kijelölésekor, a dohányzóhely nemdohányzó helyiséggel azonos helyiségben nem jelölhető ki. Zárt légterű dohányzóhely esetén a megfelelő légcsere feltételeit nyílászáró szerkezetekkel vagy egyéb műszaki berendezés felszerelésével biztosítani kell úgy, hogy dohányfüst a nemdohányzó helyiségekbe ne juthasson be. Ez lehet általában dohányzó munkatárs irodája vagy egy üres helyiség. A folyamatos légcserének valamint annak a feltételnek a biztosítása, hogy nemdohányzó részre a füst nem jöhet ki megfelelő műszaki kialakítást követel. Fontos szem előtt tartanunk, hogy a nemdohányzók védelmének előírását a munkavégzés hatókörében tartózkodók, látogatók vagy szolgáltatást igénybe vevők részére is be kell tartani.
Hol lehet kialakítani a dohányzóhelyet ?
A munkahelynek azon részén ahol nyílt légtér van, például udvaron, erkélyen
Milyen szabályok vannak a dohányzóhely kialakítására ?
A dohányzásra kijelölt helyet jól látható módon kell jelölni. Célszerű figyelembe venni, hogy a nyílt légterű dohányzóhely a bejárattól legalább 5 méter távolságra legyen.
Használhatok-e elektromos cigarettát a munkahelyen ?
Zárt légtérben em. Az elektronikus cigaretta használata a rendelet szerint a dohánytermékekkel azonos elbírálásban részesül. Ez a szabályozás vonatkozik a dohányzást imitáló elektronikus eszközökre is.
Hol használhatok elektromos cigarettát ?
A dohányzásra kijelölt helyeken.
Hogy lehet a munkahelyünk nemdohányzó munkahely?
A munkáltatónak kell a munkahelyet nemdohányzó munkahelynek nyilvánítania. Ezt telephelyenként kell megtenni. A nemdohányzó minősítést jól látható módon jelölni kell. Ebben az esetben nem lehet dohányzó helyet kijelölni.
Mikor és mennyit lehet a munkahelyen dohányozni ?
Dohányozni a munkaközi szünetben lehet, munkaidőben a munkáltató külön engedélyét kellene kérni. Megoldás lehet, hogy a dohányos munkavállalók részére több munkaközi szünetet iktatnak a munkarendbe. Mivel a munkaközi szünet nem számít bele a munkaidőbe, így a dohányosoknak tovább kell a munkahelyen tartózkodniuk. A munkáltató ettől a munkaszerződésben vagy kollektív szerződésben eltérhet. Munkaközi szünet alapesetben napi hat órát meghaladó munkaidő esetében jár, hat órán felül minden további három óra után egy-egy szünetet kell biztosítani.
Mit tegyünk, ha nem tartják de a dohányzás szabályait?
- az érvényben lévő előírások megtartását szigorúan ellenőrizni kell
- a törvényszegőkkel szemben hatósági eljárást kell kezdeményezni
- érvényesíteni kell a nemdohányzók dohányfüst mentes környezeti levegőhöz való jogát
- meg kell védeni a nemdohányzókat a passzív dohányzás hatásaitól
- támogatni kell a dohányzásról leszokni akarók törekvéseit
Mennyi pénzt spóroltam meg, ha leszoktam a dohányzásról?
Egy nagyon praktikus kalkulátor segítségével számíthatjuk ki, hogy mennyi pénzt spórolt meg a cigaretta lerakásával .A program azt is kiszámítja mennyi káros anyag elfüstölésétől kíméltük meg környezetünket.
A kalkulátor elérhetősége: ITT
Milyen jelöléseket kell használni?
A 39/2013. (II. 14.) Korm. rendeletnek megfelelő „DOHÁNYZÁSRA KIJELÖLT HELY” és „TILOS A DOHÁNYZÁS” felirat illetve jelzés kihelyezése 2014. március 1-től kötelező.A szövegeknek piros színnel, legalább 30 pontos Helvetica Bold, az egyéb szövegrészeknek legalább 18 pontos Helvetica Bold betűmérettel kell készülniük. A felirat vagy jelzés mérete legalább A/4-es nagyságú kell legyen .
Mekkora büntetésre számíthat aki nem tartja be a nemdohányzók védelmére vonatkozó előítrásokat ?
39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet 12. § (1) Az egészségvédelmi bírság összege
a) a dohányzással összefüggő tilalmak, korlátozások megsértése esetén legalább 20 000, legfeljebb 50 000 forint;
b) a dohányzóhelyek kijelölésére vonatkozó kötelezettség nem vagy nem megfelelő teljesítése, valamint a dohányzást érintő tilalmak, korlátozások megtartására vonatkozó ellenőrzési kötelezettség elmulasztása esetén, továbbá a dohányzási korlátozással érintett, valamint a dohányzásra kijelölt helyeken, helyiségekben, valamint közterületeken nem, vagy nem megfelelő felirat vagy más egyértelmű jelzés alkalmazása esetén, illetve annak nem szembetűnő módon történő megjelölése esetén
ba) legalább 100 000, legfeljebb 250 000 forint az ezen kötelezettségek betartásáért felelős személy tekintetében, illetve
bb) legalább 1 000 000, legfeljebb 2 500 000 forint az intézmény, szervezet, üzemeltető vagy gazdasági társaság tekintetében.
tehát pl. dohányzás esetén a bírság mértéke:
- a természetes személlyel szemben, aki tiltott helyen dohányzik,elektronikus cigarettát vagy dohányzást imitáló elektronikus eszközt használ 20.000-50.000 Ft
- az Nvt. betartásáért felelős személlyel szemben 100.000-250.000 Ft
- az intézmény, szervezet, üzemeltető vagy gazdasági társaság esetében 1.000.000-2.500.000 Ft.
Mikor évül el a büntetés ?
Az egészségvédelmi bírság főszabályként a jogsértő magatartásról való tudomásszerzést követő 6 hónapon belül alkalmazható, és a jogsértő magatartás tanúsításától számított 1 éven túl nem szabható ki.
Ki szabhat ki bírságot ? Ki bírságolható ?
A 2012. januártól bevezetett szigorításokat az egészségügyi államigazgatási szerv (a népegészségügyi feladatkörében eljáró járási/kerületi hivatalok) ellenőrzi. Egészségvédelmi bírság csak azon dohányzással, elektronikus cigaretta vagy dohányzást imitáló elektronikus eszköz használattal összefüggő tilalmak, korlátozások megsértése esetén, azon természetes személlyel szemben szabható ki, aki a cselekmény elkövetésekor 14. életévét betöltötte.
Állásfoglalások – jelmondatok
A dohányzás öl! – Emeljük fel szavunk a dohányzás ellen!
Mindenkinek joga van ahhoz, hogy emberhez méltó, dohányfüst mentes környezetben éljen.
javasolt weboldalak:
Dohányzó hely és dohányozni tilos tábla letöltése:
http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu
Dohányzással kapcsolatos letölthető filmek:
- Napo filmek: https://www.napofilm.net/hu
- http://www.leteszemacigit.hu
forrás:
Ungváry György, Morvai Veronika Munkaegészségtan
Melinda mondta
Nincsenek tisztában a jogaikkal sokan a munkahelyeken a dohányzók és nemdohányzók. Eltűrik a passzív dohányzást,nem merik felhívni,vagy nem is tudnak az ingyenes bejelentő számról tapasztalataim szerint. Társadalmi célú reklámokkal tv csatornákon lehetne javítani a helyzeten.
Ami érdekelne,hogy ha megtörtént a baj és valaki tüdőrákos lesz passzív dohányzás miatt,mert csak a munkahelyén találkozott cigaretta füsttel zárt térben éveken át, be lehet e perelni a céget?
Seres György mondta
Be lehet perelni. A bizonyítás viszont fontos. Itt a kollégákra esetleg külsős látogatókra lehet számítani.
Bettina Sznura mondta
Kedves Melinda.
Elkerhetnem az ingyenes bejelentoszamot?
Seres György mondta
A telefonszám 06-80-200-493 (www.leteszemacigit.hu).
Zoli mondta
Itt nagyon szépen le van írva minden,de munkavédelmi oktatásokon soha nem hangzik el a dohányzás szó 🙁